K VLÁDĚ BYLA CESTA ZATARASENÁ

Byla jsem na demonstraci na Václaváku na Můstku. Asi nejlepší řeč tam měl herec Vyskočil. Shrnul to nakonec do jednoduché věty: Nebo běžte rovnou do prdele. Tím myslel samozřejmě ilegály, které sem nikdo nezval. Většina z nás se nechce smířit s tím, že by u nás mělo být kdekoliv ubytováno jakékoliv množství migrantů, kteří prostě očividně nemají o nic jiného zájem, než o znásilňování a kriminalitu.

Občané na této demonstraci byli lidé od 30 let až po důchodkyni v kožichu a kloboučku. Byl tam vlastně průřez celou naší společností. Elegán v klobouku, chlapi ve vojenských uniformách – asi dobrovolní hasiči – tedy vojáci. Policejní dohled minimální. Nikdo tam neočekával nějaké vzrůšo. Naopak prý na hradě vytáhl jeden opravdu psychicky nemocný člověk sekeru. Když se tam vrhala policie, také se tam rozeběhli skini. No chtějí si to přece užít. Proto taky chodí na demonstrace. Ne že by protestovali proti vládě. To je jim ukradené. Oni si chtějí užít ten adrenalin, když lítají láhve a dlažební kostky. A ty prý lítaly. Jsem ráda, že jsem tam nebyla.

K vládě byla cesta policií zatarasená. Tak jsme se tam na Klárově nějak všichni bezcílně motali na místě. Když řeknu všichni, myslím fotografy, tajný, policii, demonstranty pro i proti, čumily, kameramany. No všichni co se tam sešli a nikdo najednou nevěděl co s tím. Tak nějak to viselo ve vzduchoprázdnu. Pak se najednou z ničeho nic dav přesunul na Mánesův most. Tam se snažila malá skupinka sluníček vyprovokovat, to se jim povedlo. Jirka jim nahrál na smeč a trochu se tam laškovali jako kočka s myší. Spíš to bylo něco pro fotografy a kamery. No aby TV mohla vůbec něco odvysílat. Už asi museli být zoufalí, nic se nedělo. Prostě nuda. Nikam to nevedlo a mě to tedy vůbec neuspokojilo. Ale aspoň jsem na mostě viděla 4 krásné policejní koně. Ty toho teda musejí sežrat! Koně na policejní cirkus byli opravdu dobře živení a taky poslušní. O lidech se to už říct nedá. Je u nás 15 % lidí žijících na hranici chudoby. To se těchto koní zdaleka netýká!

Jana Yngland Hrušková, 6.2.2016

kočka

Komentáře