Každý den s Reginou: První cigaretu jsem si zapálila u plynového rozvodu!

Už jako malá jsem měla nebezpečně moc energie. Takže jsem sportovala, dělala jsem gymnastiku. Od mala jsem měla různé vize.

Vyrůstala jsem v rodině stavaře a ekonomky. Moc to nešlo dohromady, nějaké duchovno doma nikdo neuznával. Takže jsem stále slýchala o tom, abych o svém umu nikde nevyprávěla, nic neříkala a byla prostě ticho. A já byla hlučná – hodně jsem zlobila. Pořád jsem přemýšlela, jak jsem ty rodiče obelstít.

Vzpomínám si, jak jsem se vlastně učila kouřit. Bylo to kvůli chlapci a představte si, že jsem si to první cigáro zapálila u hlavního uzávěru plynu. Nevím vůbec co mě to napadlo, to prostě píše život sám.
Později jsem si cigarety schovávala do hydrantu. A nejen to. Měla jsem tam i šminky a další nezbytnosti. Musela jsem být vždy do deseti večer doma a samozřejmě jsem směla ven jen ve vší počestnosti. Takže jsem vycházela ven zabalená do čepice s tím, že půjdu do kina, ale u hydrantu jsem maskování odhodila, vzala líčení a cigára a hurá mezi kamarády.

Měla jsem povoleno chodit hlavně do kina, takže jsem si utíkala vždy pro lístek do kina, následně zjistit obsah filmu a pak jsem už pádila. Zjistila jsem si, kdy film končí a podle toho jsem se vracela domů. O hydrantu opět zastávka – odlíčit se, převléci se no a s lístkem z kina v ruce zpět za rodiči. Takhle jsem si vlastně začala vymýšlet první scénáře! Protože jsem musela hned reagovat na zákazy a příkazy rodičů. Už jako dítě jsem hrála ochotnické divadlo. Hrála jsem Ferdu mravence, dělala jsem recitaci – třeba Kainara Český sen, nebo divadelní hru o Královně, kde jsem měla nádherný kostým.

Jan Macháček, Ondřej Spýťa Syrový

Foto: archiv Ivany Reginy

Komentáře