Krajský zastupitel Strakoš: Období adventu vnímám jako čas určený k celkovému zklidnění duše i těla.

ADVENT

Období adventu vnímám jako čas určený k celkovému zklidnění duše i těla. Ze společenského hlediska je začátkem církevního roku a vyznačuje se dvojím očekáváním narození Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstáním.

Symbolem předvánočního období je adventní věnec – kříž coby vyjádření boží věčnosti. Ten už mám doma připravený. Pět svíček na něm připevněných již netrpělivě čekají na zapálení. Prostřednictvím jejich plamínků otevřu pomyslné dveře představující naději, budoucnost, lásku, radost, mír a pokoj. Poslední pátou svíčku zapálím až na Štědrý den – na počest narození Ježíška.

Jsem velmi znepokojen existencí a konáním Islámského státu. Ohrožuje mír (a tedy i advent). Jedním z výsledků působení teroristického státu je migrační vlna. Ta začíná destabilizovat Starý kontinent – naši domovinu. Jestliže chceme prožívat adventní atmosféru i v budoucnu, neprodleně musíme zastavit tento proces. Třeba i za pomoci armády a ozbrojených složek, neboť zákony platí pro každého.

Letošní rok jsem prožíval s popsanými obavami i poznáváním dětského světa. Exkurzi do světa capartů jsem absolvoval prostřednictvím tříleté dcery Emmičky. S tou prožívám každé její slovo, úsměv, pláč, vykakané hovínko, koupání, uspávání, radost z maličkostí. Každodenní komunikace s malým človíčkem mě utvrzuje v poznání toho, že pro zářivou budoucnost našich dětí musíme udělat všechno.

Stejně jako každý rok si půjdu uříznout větvičku třešně (tzv. barborku). Budu se těšit na to, až o vánočních svátcích rozkvete. Budu si přát, aby jaro bylo krásné a voňavé. Určitě si vyzdobím byt jmelím, aby nám přineslo štěstí a plodnost – v očekávání dalšího potomka (musíme se všichni snažit, abychom se náhodou nestali menšinou ve vlastní zemi, neboť dnes „dělají“ děti jen cikáni a nepřizpůsobiví).

Zářící dětské oči při rozsvícení vánočního stromku jsou pro mě nejkrásnějším dárkem. Jako každý rok navštívím adventní setkání na Novém hradě v Jimlíně a také akci našeho odboru školství, mládeže a tělovýchovy Advent očima dětí. Moje malá Emmička si přijde na své.

Všem přeji zdraví, štěstí, lásku a více pokory a úcty (aby zcela vymizely zloba a závist).

Ing. Martin Strakoš, zastupitel Ústeckého kraje, předseda krajské Komise pro regionální rozvoj a předseda krajské Rady pro rozvoj lidských zdrojů

16.11.2015

-spyta-

strakošš

Komentáře