Kvóty jsou naprostý nesmysl. A důkaz toho, jak je vedení EU mimo realitu. Kvóty nemohou a nebudou fungovat. Naprostou tragédií je pak ten fakt, že toto řešení podpořili i někteří čeští europoslanci, naštěstí však ne z ODS.

Rozhovor se zastupitelem Prahy 8 za ODS Ondřejem Grosem

Jak hodnotíte vládu ČR v oblasti řešení uprchlické krize?

Myslím, že vláda nehraje s občany fér. Na jednu stranu se na oko staví proti kvótám, na druhou stranu v Bruselu nic příliš tvrdě nehájí. Navíc se z peněz daňových poplatníků platí projektu typu HateFree, který lakuje problém s islámem narůžovo a snaží se o prosazování jediného správného politicky korektního názoru. Kdybych měl hodnotit školní známkou, bylo by to za čtyři.

Jak hodnotíte prezidenta Zemana v oblasti uprchlické krize?

Ve většině postojů ohledně migrantů se nejvíc blíží pravdě. Problém je, že to jsou a mohou být jen slova vzhledem k tomu, jaké pravomoci český prezident má. K Zemanovi mám tisíc a jednu výhradu, ve věci migrační krize však stojí spíš na správné straně.

Myslíte si, že téma migrace vede k radikalismu a rozděluje společnost?

Myslím, že k radikalismu vede především obludná politická korektnost a zavírání očí před problémy, které s sebou migranti z naprosto odlišného kulturního prostředí přinášejí. Společnost toto téma nerozděluje, „vítači“ tvoří její naprosto marginální část. Většina lidí si zachovala zdravou ostražitost a nepřejí si přijímání milionů neznámých migrantů v Evropě.

Europarlament podpořil trvalé uprchlické kvóty. Myslíte, že jsou kvóty dobrým řešením?

Je to naprostý nesmysl. A důkaz toho, jak je vedení EU mimo realitu. Kvóty nemohou a nebudou fungovat. Naprostou tragédií je pak ten fakt, že toto řešení podpořili i někteří čeští europoslanci, naštěstí však ne z ODS.

Jaký předpokládáte další vývoj s uprchlíky?

Těžko říct. Ale jediným řešením jsou v demokracii volby. Zkrátka musí do vedení evropských států přijít politici, kteří budou trvat na dodržování platných smluv – tedy Schengenu a Dublinu. Nekontrolovatelná nelegální migrace je pro Evropu obrovským nebezpečím. Pokud bude trvat „pštrosí“ bruselská a německá politika, obávám se, že to jen urychlí konec Evropské unie.

Souhlasíte se spoluprací s Ruskem v boji proti ISIS?

Ano, souhlasím s tím, že proti terorismu musí svět spolupracovat.

Jaký je Váš názor na „golanskou dohodu“ mezi Obamou a Putinem? Měl by se Izrael skutečně vzdát Golanských výšin?

Izrael podle mého názoru v dohledné době z Golan neodejde. Izraelští vojáci toto území vybojovali ve dvou krvavých válkách v letech 1967 a 1973 a rozhodně se jej izraelská vláda jen tak nevzdá. Navíc jde o vojensky strategické území. Nezmění na tom nic ani nátlak Obamovy administrativy, kterou považuji za nejhorší v amerických dějinách.

gross

4.5.2016

-spyta-

Komentáře