Léčivé konopí v praxi – praktický průvodce léčbou konopím

O mé knize, která veřejnosti přibližuje léčbu konopím nejen z teoretického pohledu, ale je skutečným průvodcem léčbou touto rostlinou na základě  know-how získaného jejím dvacetiletým studiem a praktickými zkušenostmi. Předmluvu k ní napsal jeden z největších světových odborníků na konopí doc. Lumir Hanuš, který působí na Hebrejské universitě v Izraeli.

Bushka Bryndová, 7. května 2016

bushk3

Léčba konopím je dnes skloňovaná ve všech pádech v médiích i mezi veřejností, ale málokdo má větší než malé ponětí o tom, co taková léčba obnáší, jak probíhá a co léčí. Někteří dokonce tvrdí, že ve skutečnosti neléčí, ale je pouhým placebem, což ovšem vyvracejí nejenom praktické zkušenosti, ale i vědecké studie. Jiní odmítají léčbu konopím s tím, že se jedná pouze o módní novinku, která brzy zase přejde, nebo že se jedná o cizokrajnou drogu, kterou v české kotlině nepotřebujeme, neb pivo a rum stačí nám ke štěstí. Obojí se však krutě mýlí, protože podle archeologických nálezů z posledních desetiletích se konopí v našich krajích hospodářsky využívalo na výrobu provazů již v dobách Věstonické venuše, tj. před nějakými 25 000 lety, a proto má opravdu nárok být považované za echtovní českou plodinu.

A co se týče využití konopí pro léčbu – můžeme se hrdě přihlásit k tomu, že právě českoslovenští vědci v 50. letech minulého století znovuobjevili konopí jako léčivou rostlinu a postavili moderní základ léčby konopím. Objevili antibakteriálně účinnou látku z konopí – kyselinu kanabidiolovou (CBDA) a nato prof. Šantavý zjistil správnou strukturu a absolutní konfiguraci psychoaktivní (a současně léčivé) látky z konopí – tetrahydrokanabinolu (THC). Učinil tak ve stejném roce (1964) jako izraelský vědec Raphael Mechoulam, ale kvůli tehdejší železné oponě nebyl jeho objev uznaný v zahraničí. Bez jejich úsilí by dnes léčivé konopí nebylo tam, kde je. Dlouho se o něm mlčelo, ale jejich práce po desetiletí nahlodávala váhavé a nakonec se léčba konopím rozběhla.

Dnes jsme sice velmi pokročili ve výzkumu konopí a jeho účinných látek, nicméně jsme teprve na začátku cesty k pochopení mechanismů, kterými tato rostlina léčí. Praktické zkušenosti s léčbou konopím jsou u vědců a lékařů dosud příliš vzácné a kusé, především kvůli stigmatu zakázané drogy, kterou získalo během minulého století. Většina lékařů nejen u nás, ale i jinde ve světě má o léčbě konopím jen vágní představu a myšlenka, že by je měli předepisovat, jim není nijak příjemná. Nemusí se přitom ani jednat o předsudky, ale dost dobře nevědí jak na to, neb konopí v podstatě vůbec nerozumí, ačkoliv se dnes již jedná o léčbu legální, tzv. lege artis. Sice se smí aplikovat jen na některé diagnózy, ale ani lékaři na ně specializovaní o léčbě konopím z praktického hlediska nic moc nevědí. Doufejme, že se brzy začnou vzdělávat v odborných kursech ministerstva zdravotnictví připravovaných společně s Izraelci, ale měli by předtím získat alespoň základní vědomosti o léčbě touto rostlinou.

V loňském roce jsem vydala knihu s názvem Léčivé konopí v praxi, která je primárně určená laické veřejnosti se zájmem o léčbu touto rostlinou. Je to praktický průvodce léčbou konopím od venkovního pěstování ze semínka po hotové přípravky. Obsahuje přes padesát návodů na jejich zhotovení i rady, jak je používat při léčbě více než třiceti nemocí u lidí i zvířat. Je napsaná co nejsrozumitelnějším způsobem, bez zbytečného používání cizích slov a pseudovědeckého mlžení. Kniha ve formátu skript je tištěná větším písmem, aby ji mohli pohodlně číst i starší lidé, jimž už zrak dobře neslouží. Mým cílem bylo, aby její obsah pochopili i čtenáři bez vyššího vzdělání, aby byla užitečná širší veřejnosti.

Na druhé straně moji knihu doporučuji i farmaceutům, lékařům a kvalifikovaným pracovníkům ve zdravotnictví, protože jim pomůže získat základní informace o léčbě konopím, na kterých pak mohou stavět a rozvíjet je vlastním studiem a zkušenostmi.

Knihu Léčivé konopí v praxi vydávám jako soukromý tisk na objednávku – formát A4, 152 stran, předmluvu k ní napsal jeden z největších světových odborníků na konopí doc. Lumir Hanuš (http://www.samolecba.eu/hanus/) a provedl odbornou korekturu. Kniha stoji 300 kc + poštovné, balné ve výši 98 kc. Pro zájemce na Slovensku je to celkem 16,10 euro na účet v eurech (SEPA platba). Platí se předem na účet, knihu pak dostanete do 2 týdnů přímo z tiskárny. Jestli si ji chcete koupit, napište mi ve zprávě na Facebooku nebo v e-mailu (bushka(at)volny.cz) svoji poštovní adresu a počet výtisků, a já vám ji objednám v tiskárně a obratem pošlu číslo účtu a variabilní symbol pro zaplacení.

knihaa

bushk1