Legendární televizní dramaturgyně a publicistka Soňa Štroblová: Miluji procházky adventní Prahou!

Pro publicistku Soňu Štroblovou znamenají Vánoce především pohodu a klid, ráda tento čas tráví focením a procházkami po Praze, kde nasává adventní atmosféru.

Soňo, co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Tak Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, což se snažím dodržovat, protože vzhledem ke své profesi a práci mám strašnou honičku. Snažím se celkově zklidnit, a dokonce Vánoce slavím mnohem dříve, asi měsíc předem, a ještě měsíc poté. Vánoce jsou tím pádem pro mě dva měsíce v roce. (směje se)

Jak oslavíte letošní vánoční svátky?

Já chodím hodně po Praze a fotím . Strašně se mi líbí ta atmosféra a procházím se třeba po Malé Straně nebo po náměstí Jiřího z Poděbrad, kde blízko bydlím a vychutnávám si adventní čas. S tou energií, co tam načerpám, pak trávím vánoční čas doma.

Bez čeho si Vánoce nedokážete představit?

Vánoce mají pro mě hodně duchovní rozměr, věřím v energie a vliv astrálu a ráda chodím na vánoční koncerty. Ta pozitivní energie mě nabíjí a posiluje. I když lidé by se měli mít rádi nejen o Vánocích, ale po celý rok. Láska je pro mě hodně důležitá . . .

Co máte na Vánocích nejraději?

Líbí se mi dávat i dostávat dárky, ale nejdůležitější je pro mě o Vánocích potkávání se. Během Vánoc nebo i mezi svátky se setkávám se spoustou svých přátel a známých, se kterými se přes rok nevidím nebo se s nimi potkávám jen pracovně. Dělá mi velkou radost, že si spolu popovídáme, a pak třeba si dáme i nějaký ten dárek, ale to není až tak důležité.

Co obsahuje Vaše štědrovečerní večeře?

Pokud ji trávíme doma, protože já jsem některé Vánoce trávila v zahraničí, tak děláme zcela klasickou – salát, kapra, vinnou klobásu. Ale nepřejídáme se.

Jaké koledy nejraději posloucháte?

Všechny . . .

Pečete také vánoční cukroví?

Ano, ale peču málo. Někdo říká, že na Vánoce by mělo být deset druhů cukroví, ale já peču jenom ty základní druhy, což jsou rohlíčky, slepované se zavařeninou a nejraději mám plněné ořechy. Ostatní druhy pak dokupuji, tudíž mám deset druhů, ale svých upečených jenom pár.

Máte nějaké vánoční přání?

Jelikož mám maminku, které je 87 let, tak si přeju nejen pro sebe, ale hlavně pro rodinu zdraví, to je nejdůležitější.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře