Letos na Chanuku bez koblih: Izraelský ministr zdravotnictví varuje veřejnost před sufganijemi

JERUZALÉM – „Neexistuje žádný důvod, proč bychom měli na Chanuku napchávat svoje děti sufganijemi, které nejsou ve shodě s principy zdravé a řádné výživy.“ Tak na začátku tohoto týdne, jen pár dní před začátkem svátku světla, apeloval na veřejnost izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Litzman z náboženské ultraortodoxní strany, aby to o svátcích nepřeháněla s tradičně oblíbeným pokrmem, podobným koblize. „Samozřejmě, že je můžete jíst, protože je to součástí svátku, ale dnes už najdete zdravější alternativu pro všechno,“ dodal ministr, který nabádá Izraelce, aby se vyhýbali nezdravému jídlu a fast foodům. Například letos v dubnu pobouřil řetězec McDonalds a pár dalších firem, když prohlásil: „Musíme učit děti, aby nejedly ve fast foodech. Pryč s McDonaldem. Ne v naší zemi.“ Do boje proti těmto prohlášením vytasila izraelská pobočka dalšího mezinárodního fast foodového řetězce, Burger King. Na období letošní Chanuky představila novinku s názvem SufgaKing. Jde přitom o klasický burger se slanou sufganijí namísto housky. Přibližně za sto českých korun bude v Izraeli v prodeji od začátku svátku Chanuka až do jejího konce 1. ledna.

Jedna z předních izraelských dietoložek Mariana Auerbachová podotkla, že Litzman udeřil hřebíček na hlavičku, protože jedna sufganija má 400 kalorií a koblihy s čokoládovou náplní nebo krémem dulce de lèche mohou obsahovat až 550 kalorií.

Zato další chanukové tradiční jídlo, latkes, neboli na oleji smažené bramboráčky, mají kalorickou hodnotu obvykle od 150 do 200 kalorií.

4744c94a1bc02b35eba89b4b9cab7f06

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/letos-na-chanuku-bez-koblih-izraelsky-ministr-zdravotnictvi-varuje-verejnost-pred-sufganijemi

Komentáře