Majitelka baletní školy Veronika Zídková: Ve výuce klademe důraz hlavně na přirozenost!

Baletní soubor pro malé i větší děti, který poskytuje radost z pohybu. Právě zde vznikají krásná dětská představení, nová přátelství a velkou měrou se vyvíjí i charakterové vlastnosti našich nejmladších. Určitě stojí za to se zamyslet, zda právě my nemáme doma budoucí primabalerínu nebo tanečnici.

Jak jste začínala se školou, jak vás to napadlo?

Při svém studiu na taneční konzervatoři jsem si byla jistá, že nikdy nebudu vyučovat. Děti jsem měla sice vždy ráda, ale chtěla jsem tančit sama. Brzy po mém absolvování taneční konzervatoře jsem při náhodném setkání na ulici, se svou první taneční profesorkou Janou Eriksson, dostala nabídku vyučovat a vést taneční obor v ZUŠ Klementa Slavického v Radotíně. Na začátku šlo pouze o malý úvazek a během několika let se taneční obor v této škole plně rozšířil a slavil velké úspěchy, zde jsem se mnohé naučila a asi i našla životní cestu jako pedagog. Můj dětský soubor (nejsme škola, i když děti vyučujeme) vznikl v říjnu v roce 2012. Byla jsem na mateřské dovolené a výuka mi již po pár měsících velmi chyběla, nejvíce mě však bavilo připravovat choreografie na soutěže a vytvářet představení, proto vznikl nápad založit taneční soubor pro děti. Nyní máme za sebou šest velmi úspěšných let. Nejprve jsem pro radost založila maličký soubor DĚTSKÝ BALET PRAHA – TANEČNÍ SOUBOR VERONIKY ZÍDKOVÉ, postupem času se však soubor rozšiřoval a bylo zapotřebí dětem zajistit lepší podmínky, proto bylo nutné založit v roce 2016 neziskovou organizaci DĚTSKÝ BALET PRAHA z.s. Dětský balet Praha sídlí v Praze 8 a je první dětský baletní soubor, který se věnuje zpracování významných baletních děl a tvorbě nových výpravných představení, která jsou ztvárněna pouze dětskými tanečníky. Repertoár DBP zahrnuje mimo klasického baletu také lidový a charakterní tanec a současné moderní taneční styly, nechybí ani herecká a gymnastická průprava.

Co obnáší vést baletní školu a jak se vám daří sehnat kvalitní učitele?

Fungujeme jako profesionální soubor, máme pravidelné tréninky a nácviky na představení. Cílem je, aby děti tančily často na jevišti. V tanečních školách není tolik možností a zkušeností s vystupováním před veřejností. Osobně mám obrovské štěstí na lidi, které v uměleckém světě potkávám a se kterými spolupracuji. Přijde mi, že musím mít svého tanečního anděla, který mi posílá do cesty jen samé velké osobnosti. V Dětském baletu Praha (DBP) máme profesionální tým nejlepších pedagogů, choreografů a mnoha specialistů, které děti vedou a vytváří výjimečné projekty. Máme profesionální scénu, kostýmy i maskéry. Každá věková skupina v DBP má nejen stálého „svého“ pedagoga. Máme jiný koncept, snažíme se děti vyučovat ve dvou, ale před představením nás bývá na tanečním sále i třeba pět pedagogů a choreografů dle našich potřeb. Dále máme taneční a umělecké poradce z různých oborů (např. specialista na lidový tanec, moderní tanec, klasický balet, herectví, pantomima, gymnastika). V každé sezóně potřebujeme jiné specialisty dle potřeb souboru a dle připravovaných projektů. Výjimkou není ani spolupráce s tanečními konzervatořemi. Dětský Balet Praha zve ke spolupráci mnoho významných pedagogů, choreografů a umělců, kteří patří mezi špičku v tanečním odvětví.

Je škola přístupná všem dětem a jaké věkové kategorie dětí se hlásí do školy?

DBP se zaměřuje na vzdělávání dětí, které projeví dostatečné nadání a vlohy ke studiu v oblasti klasického baletu. DBP se odlišuje také tím, že sleduje nejnovější vývoj v odvětví tanečního vzdělávání, výuku uzpůsobuje fyzickým možnostem dětí, klade důraz na přirozenost a ochranu zdraví. Prioritou tohoto souboru je nejen dobrá technická průprava, ale především radost a nadšení dětských tanečních interpretů. Věnujeme se dětem ve věku od čtyř do šestnácti let, ale poskytujeme místo v souboru i dětem, které u nás vyrostly a chtějí s námi zůstat déle.

 

Co je nutné udělat, když rodiče chtějí přihlásit děti?

Stačí se podívat na naše webové stránky DETSKYBALETPRAHA.CZ, zde rodiče naleznou základní informace o přijímacích zkouškách i formuláře k přihlášení. Navíc nás mohou telefonicky kontaktovat a navštívit i ukázkovou hodinu.

Máte již plnou kapacitu na tento školní rok nebo je ještě naděje, že mohou se přihlásit další děti?

Nyní máme okolo 120 dětí. Většinou nám ke konci sezóny končí velmi málo členů a děti pouze doplňujeme s výjimkou přípravek, kde probíhají řádné přijímací zkoušky, kterých se však nikdo nemusí bát díky milé atmosféře. Dětský balet Praha neustále hledá talentované a nadšené tanečníky, pokud máme volná místa je možné se k přijímacím zkouškám hlásit celoročně. Nyní však chystáme přijímací řízení na září, kdy budeme vybírat větší počet dětí ve věku 4 – 16 let.

Máte nějakého garanta pro vaší školu?

Dětský balet Praha (DBP) zakončil velkolepě svou šestou taneční sezónu benefičním představením s názvem „Pocta pro Michaela Jacksona“. Představení se uskutečnilo 22. června 2018 a v rámci tohoto krásného večera se navíc stal patronem Dětského baletu Praha pan Vlastimil Harapes – český herec, tanečník, choreograf, taneční pedagog, dlouholetý člen a sólista baletu Národního divadla v Praze a též jeho dlouholetý umělecký šéf. Spolupráce tohoto dětského tanečního souboru s národním umělcem panem Vlastimilem Harapesem probíhá téměř od založení DBP. Kromě patronátu se pan Vlastimil Harapes ujal supervize nad prací tohoto souboru a zaujal hlavní místo v umělecké a taneční radě.

Co vás čeká v tomto roce?

Nyní se již těšíme na další taneční sezonu. Soubor nyní připravuje novou premiéru opět ve spolupráci s mnoha významnými umělci a tanečníky jako je např. Michal Štípa a Nikola Márov, první sólisté baletního souboru Národního divadla v Praze. Pro nastudování nové inscenace jsme si vybrali balet od hudebního skladatele Oskara Nedbala „Z pohádky do pohádky“ Děti z Dětského baletu Praha budou tancem vyprávět čtyři pohádky – O Zlatovlásce, O Šípkové Růžence, O začarovaném zámku, O zvířátkách a Petrovštích.

Jak je móda v baletní škole? Podléhají kostýmy také módním výstřelkům?

Všechny přijaté děti musí mít do výuky jednotný cvičební úbor a taneční obuv dle předpisů DBP. Tento požadavek je nezbytný jak z důvodu estetického, tak profesního. Stejný předepsaný úbor napomáhá pedagogovi postřehnout rychleji chyby – špatné držení těla, chybné provádění jednotlivých tanečních prvků, atd. Mezi našimi stálými partnery je firma Grishko, od které odebíráme veškeré taneční dresy a obuv našim tanečníkům. Pro náš soubor jsme si tuto firmu zvolili díky jejich vysoké kvalitě. Avšak tato firma sleduje nejmodernější trendy. Důležité je pro nás také líčení a česání, naším novým partnerem se stal Make-Up Institute Prague, který sdružuje největší jména vizážistického světa. Zakládáme si na dobrém jménu a kvalitě ve všech oblastech.

Kdo vám navrhuje kostýmy?

Kostýmy do představení jsem si pro DBP většinou navrhovala vždy sama. Nyní nás soubor velmi podporuje česká výtvarnice a kostýmní návrhářka paní Gabriela Dykastová. V posledním roce dokonce vznikl kolem DBP návrhářský tým v oblasti kostýmů a scénografie, ale stejně do této činnosti minimálně z padesáti procent zasahuji. Navíc chodím osobně se švadlenkami vybírat kvalitní látky a krajky, je to můj koníček. Na kostýmech používáme např. broušené kamínky od firmy Preciosa, které dodávají našim kostýmům nádherný třpyt. Všeobecně se již snažíme, co nejvíce produktů odebírat od českých firem, kde ze zkušeností nalézáme nejlepší kvalitu.

Helena Hášová

 

Komentáře