Miluška Voborníková – nejen „Baletka Lenka“

Zpěvačka Miluše Voborníková se narodila 25.prosince 1949 v Mladé Boleslavi, jejím manželem je taktéž zpěvák Petr Spálený, se kterým má dceru Báru. Mezi její největší hity patří písničky Gimi det ding, Poslední bál, Divadýlko moudrých klaunů, Rozmarýn, Baletka Lenka, Jako já, Ztratila Lucinka bačkorku, Báječné ráno, V Čibů je bál, Staré říční proudy ad.

Mnoho let vystupovala v Divadle Semafor, sólově zpívala na vystoupeních s Petrem Spáleným, sekterým opět koncertuje dodnes. Zahrála si v několika filmech (např. Jsem nebe), zazpívala v pár muzikálech, vystupovala pro děti a v posledních letech podpořila i několik neziskových organizací.

Od mala se věnovala baletu a projevovala umělecké sklony. Díky své kamaráce, která ji často přihlašovala na různé konkurzy a soutěže se nakonec dostala i do Divadla Semafor. Pro uměleckou kariéru se vzdala i studia na zdravotnické škole, kterou ukončila ve třetím ročníku. V roce 1968 přichází do Divadla Semafor jako záskok za Naďu Urbánkovou pro hru „Večer pro otrlé aneb pět Pupáků“. Úspěch se dostavil prakticky ihned. Do paměti diváků se zapsala velmi krátkou mini sukní a příjemným hlasovým projevem. Začíná natáčet pro rozhlas a Supraphon první písničky. Dvojce Suchý – Šlitr pro ni napsali hitové písničky Svatba a Líbej mě víc. Poslední zmíněná písnička je úplně poslední skladba, kterou za svůj život stihl Jiří Šlitr napsat. Obě písničky vydal Supraphon na SP desce (malý singl) a televize je opatřila klipem. Následuje řada úspěšných singlů (např. Báječné ráno od Petra Hapky). Výsledkem byla dlouhohrající deska, která vyšla v roce 1972 pod názvem „Miluška Voborníková“.

Během své kariéry natočila i řadu duetů – například s Jiřím Grossmannem, Pavlem Bobkem, Jiřím Kornem, Janou Mařasovou, Petrou Černockou, Naďou Urbánkovou, Jitkou Molavcovou a nebo manželem Petrem Spáleným. V roce 1972 se Milušce poštěstilo uspět na polském festivalu v Sopotech, kde získala ocenění novinářů. V témže roce Miluška poprvé začíná účinkovat s Petrem Spáleným (duety: Mně se zdá, Brontosourus, Pláč…). Pro spolupráci s Petrem Spáleným několikrát opustila divadlo Semafor, do kterého se později vrátila.

Koncem roku 1975 vydává svou druhou dlouhohrající desku s názvem „Doteky“. Sedmdesátá léta přináší zpěvačce i těžkou životní zkoušku. Vůz, ve kterém 15.června 1976 jede kapela s Miluškou, havaruje. Protijedoucí auto vytlačilo jejich vůz mimo vozovku. Spolucestující muzikanti končí „pouze“ se zlomenou rukou a žebrem. Nejhůře dopadla Miluška, která v době nehody tvrdě spala. Bezvládné tělo zpěvačky se narazilo hlavou do kovového popelníku, kterým byl německý automobil vybaven. Následkem úrazu zpěvačka ihned upadla do bezvědomí, ze kterého se probrala až po deseti dnech. Zasaženo bylo centrum rovnováhy, na jedno ucho Miluška vůbec neslyší, což je pro zpěvačku velký handicap. Mezi lidmi se dokonce dlouhou dobu šířila fáma, že je zpěvačka mrtvá. Tato zpráva měla za příčinu fakt, že její druhá dlouhohrající deska byla prakticky okamžitě vyprodaná. Druhý fakt byl ten, že vystoupení zpěvačky spousta pořadatelů odřekla z obav, zda ještě vůbec vystupovat zvládne.

Po téměř půl roční pauze se Miluška vrací zpěv k vystupování a také zpět do Divadla Semafor, kde až do roku 1990 zůstává. Účinkuje ve skupině Miloslava Šimka v pořadech Návštěvní den, Pohoda všedního dne, Pohoda Vánoc, Zajíc v pytli. Z pořadů si opět odnáší řadu krásných písniček, které pro ni napsal manžel Petr Spálený a textař Josef Fousek. V červnu 1989 natáčí pro televizi svůj „první“ recitál s názvem „Miluška je naše“. Pořad konferuje Miloslav Šimek a Jiří Krampol. Po roce 1990 se společně se souborem přesouvá do Divadla Jiřího Grossmanna a později se naplno věnuje své rodině – vystoupení značně omezuje. Před Vánoci 1993 dostává od svého manžela, který má vlastní hudební vydavatelství dárek v podobě magnetofonové kazety s názvem „Úsměv je lék“. O rok později účinkuje v televizním programu Petry Černocké „Muzikanti co děláte?“. V pořadu popisuje svůj momentální život, bilancuje a provází diváky po Říčanech u Prahy, kde žije dodnes.

Před rokem 2000 vydal Popron kazetu a CD s názvem „Miluška Voborníková“. Obsahuje jak osvědčené hity, tak novinkové písničky. V novém tisíciletí vystupuje Miluška Voborníková především pro mladší publikum s pořadem „Abeceda Milušky Voborníkové“. Titulní písničkou se stala skladba „Tancovala žížala“. Zajímavostí je, že tuto známou dětskou písničku napsal dědeček Milušky. Rok 2002 přináší účinkování v muzikálu Babička – role paní Kněžny. S rokem 2006 přináší Supraphon v rámci Popgalerie výběrové album Milušky, které obsahuje i dvě novinkové písničky. Toto album se stává na dlouhou dobu také poslední album zpěvačky. Supraphon později vydává ještě „digitální alba“, která obsahují prakticky všechny singly vydané na deskách.

V roce 2014 se pod agenturou Kulturní portál „vrací“ na prkna Semaforu s pořadem Návštěvní den Miloslava Šimka, který se hraje 1x za měsíc. V současné době opět vystupuje s manželem Petrem Spáleným, který ze zdravotních důvodů dva roky nevystupoval.

JaMach

Komentáře