Módní návrhářka Jana Kohoutová: Je hlad po originálních věcech.

Jana Kohoutová se pohybuje v oděvním průmyslu již od svého dětství. Spolupracovala s řadou úspěšných návrhářů a byla dokonce oceněna poradcem prezidenta USA za dokonale reprezentativní oděv. V současné době vytvořila svou vlastní módní značku, pořádá vernisáže a šatí české celebrity.

Jak a kdy jste se dostala k oděvnímu průmyslu?

Vyrostla jsem v rodině, kde bylo výtvarné umění samozřejmostí a přivedli mě k tomu mí předkové i rodiče. Od dětství jsem chodila do atelieru malíře Aloise Moravce, který byl žákem Antonína Chitussiho, a sledovala jak maluje obrazy. Dále jsem navštěvovala svojí kamarádku, kdy u nich v bytě měla atelier oděvní výtvarnice Jaroslava Těšínská. Tito dva umělci mne inspirovali, a takto jsem začala tvořit své první kresby a návrhy oděvů. Ovlivnila mě i má teta, malířka Vlasta Beneš, která později emigrovala do Německa a stále mi posílala své obrazy. Za hluboké totality nebylo šance studovat střední oděvní školu, protože kvalitní byla v podstatě jen pražská, a ta sloužila hlavně pro elitu a děti komunistů a přisluhovačů jejich režimu, kdy naše rodina byla v nevoli i díky emigraci naší tety. Proto bylo jedinou možností jít na Odborné učiliště a obor dámská krejčová. Tam jsem se naučila vytvářet střihy oděvů, technologii zpracování, ale i šít. Hodně mě po škole posunulo také ČSA, pro které jsem šila pánské a dámské uniformy, naučila se staré technologie od starších a zkušených krejčovských mistrů. Když mi bylo zhruba dvacet, změnila jsem místo a vstoupila do světa módních mol, místností plných různých šatů, modelek, vůně laků na vlasy. Bylo to u Heleny Fejkové v Galerii módy v Lucerně. Devadesátá léta pro mě znamenala setkání se spoustou herců, manekýnek, fotografů, choreografů, reportérů z novin a televize, ale i politiků. Setkala jsem se například s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a jeho ženou Dagmar Havlovou, premiérem a budoucím prezidentem, Václavem Klausem a paní Livií, ředitelem nové televize Nova, panem Vladimírem Železným a jeho manželkou. Ze setkání s herečkami velmi ráda vzpomínám na setkání s americkou herečkou Andye MacDowell, kterou doprovázela budoucí žena pana Karla Gotta, Ivana Macháčková. V devadesátých letech jsem se často potkávala s vycházejícími hvězdičkami přehlídkových mol: Lejlou Abass, Petrou Faltýnovou, Alenou Šeredovou, Monikou Žídkovou, Michaelou Maláčovou, Kateřinou Stočesovou, Ivou Kubelkovou. Setkání s herečkami a šití pro film s Ivanou Chýlkovou, Vandou Hybnerovou, Tomášem Hanákem. V oděvním salonu IF jsem šila pro Dagmar Peckovou, Ilonu Svobodovou, Annu Šiškovou. Devadesátá léta byla celkově dost bláznivá a velmi akční.

S herečkou Andie MacDowell

Měla jste nějaký vzor?

Žádný velký vzor jsem neměla, byly a jsou to hlavně mé vlastní představy a nápady. Když někde vidím krásný materiál co mě osloví, okamžitě mám představu a představuji si již hotový model.To je to, co mě stále žene kupředu a dává mi další cíle.

Byla jste oceněna poradcem prezidenta USA, jak k tomu došlo?

V květnu 2009 jsem odcestovala pracovně do USA. Byla to doba, kdy jsem pracovala pro jednu pražskou Advokátní kancelář. Jednalo se o soukromou akci na pozvání od poradce prezidenta Baracka Obamy, kdy se zde sešli zástupci z několika států Evropy. Cílem akce bylo představení nových projektů a seznámení se z americkou advokacií a soudnictvím. Všichni zúčastnění, převážně soudci, prošli důkladnou prověrkou CIA. Během návštěvy jsme navštívili všechna důležitá a často i běžným návštěvníkům neodstupná, jako byl například Nejvyšší soud ve Washington D.C., Pentagon, Kongres. Proběhly různé večírky za uzavřenými dveřmi s nejvyšším šéfem Pentagonu a jeho poradci, pod dozorem ochranky tajných služeb. Před návštěvou byl stanoven předepsaný dress code pro celý pobyt návštěvy v USA. Tento jsem navrhovala a šila pro naši českou skupinu, pouze dvou zástupců z ČR. Na závěr této návštěvy proběhla společná večeře, kde poradce prezidenta Obamy přišel ke mně a před všemi přítomnými soudci, právníky a kolegy, vyslovil mě veřejnou pochvalu a poklonu za náš celkový styling, a že si váží lidí, co něco takového dokáží vymyslet a vytvořit. Dle něj jsme měli po celou dobu návštěvy nejlepší dress code ze všech přítomných skupin.

V současné době šatíte herečku Simonu Praskovou, jak jste se seznámily?

Seznámili jsme se, když jsem pracovala v Atelieru Ivany Follové, a je to více jak 3 roky. Během této doby jsme se průběžně potkávaly na různých akcích a přehlídkách a postupem času jsme se dohodly na spolupráci. Má ode mě již několik mých modelů a navrhla a šila jsem jí šaty pro premiéru filmu „Cena za štěstí“. Některé mé oděvy nosí jak v běžném životě, tak i na prknech divadla „V Celetné“. Připravuji pro ni i další šaty a vzájemně se doplňujeme.

Se Simonou Praskovou v Senátu Parlamentu České republiky

Spolupracujete také s umělcem Josefem Balkem…

S Josefem Balkem, malířem, fotografem a spisovatelem jsem se setkala na jedné z vernisáží obrazů v Praze, kdy jsem ještě neznala jeho tvorbu a oblast práce. Po seznámení s jeho prací, jsem přišla na to, že máme mnoho společného, a líbil se mi motiv jednoho z obrazů, který jsem si zamilovala a dokázala si z něj představit spoustu oděvů. Takto jsme propojili obrazy s oděvy a vlastním tiskem látek. Vznikla tak modrá kolekce s názvem „Pampelišky“. Již první ušité modely měly poměrně velký ohlas u lidí a tak přibyly i další nové motivy na textilní materiály, kde předlohou jsou i další motivy z obrazů. Další z připravovaných kolekcí jsou „Osamělí letci“, kteří navazují na předešlou kolekci. Všechny kolekce budou kombinací kvalitních přírodních materiálů, co se dobře nosí, v kombinací s různými doplňky, jako jsou například Swarovski krystalky, bavlněné krajky, korálky Precioza, kovové pásky.

Společně jsme již uskutečnili výstavy, kde jsme propojili umění a módu, kdy bylo možno vše vidět na výstavách na Kladenských dvorcích 2019, výstavách v jižních Čechách v Lišově a Římově, nedaleko Českých Budějovic. Pro příští rok se již chystají větší společné projekty v Praze, výstava ve Strahovském klášteře, v červnu, a další zajímavou a větší výstavou bude i ta v Novoměstské radnici.

Můžeme se těšit na nějakou brzkou vernisáž vašich oděvů?

V současné době můžete vidět naši společnou tvorbu s Josefem Balkem na dvou výstavách na jihu Čech v Lišově a Římově. Chystám společnou výstavu s Veronikou Pilařovou s tématem Kuby, kdy jde o propojení fotografií z Kuby a mých oděvů v kubánském stylu. Výstavu najdete v Café Vítkov, v Národním památníku na Vítkově od 27.8. do 30.9. 2019. Další akcí, kde mě najdete bude další z ročníků Mezinárodního veletrhu výtvarného umění Artfest České Budějovice, kde bude ukázka propojení mé tvorby s obrazy, kdy prezidentem Artfest je právě Josef Balek.

Na konec října se chystá módní přehlídka v Letohrádku Kinských v Praze. Jak již bylo řečeno, pro příští rok chystáme výstavy většího rozsahu v Praze, a to v červnu 2020 ve Strahovském klášteře výstavu „Praha a móda“ a připravuje se i výstava v Novoměstské radnici.

Máte nějakou vaší vizi?

Tak jako každý, i já mám svou vlastní vizi a cestu. Chci tvořit a dělat módu, co se dobře nosí, není jen pro úzký okruh lidí, používat pouze kvalitní a příjemně nositelné materiály a oblékat nejen ženy, ale i muže všech velikostí, takže i těch nadměrných, nejen těch co vidíme v ukázkových katalozích a na přehlídkách. Všude chybí širší sortiment módy pro ženy i muže kyprých tvarů.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře