Módní návrhářka Monika Stoklasová: Vzory mám jen ve své hlavě!

Původně dámská krejčová, dnes módní návrhářka, která navrhuje oblečení pro hudební skupinu Maxíci. 

Jak a kdy jste se dostala k navrhování modelů?

Budou to asi tři roky a bylo to takové spontánní. Jednoho dne mě přestalo bavit jen „opravovat“ a prodávat oblečení a zkusila jsem i něco vlastního navrhnout a od té doby se tomu věnuji na plné čáře (smích).

Máte nějaké vzory v této oblasti (Betsey Johnson, Coco Chanel, Calvin Klein…)?

Vzory žádné nemám, jen ve své hlavě. Snažím se vše dělat dle svého vkusu, od nikoho se neinspiruji, přesto, že si zmíněných osobností velmi vážím.

Zřizujete svou módní firmu “MotiMóda”. Kdy došlo k jejímu vzniku a co všechno nabízí?

Samotná MotiMóda existuje asi tři roky a název vymyslela má dcera Adéla. Původně jsem vyučená dámská krejčová a podnikám v tomto oboru od roku 1997. Asi 8 let už nemám krejčovství, ale zaměřuji se jen na úpravy a opravy oděvů. To mě ale moc nebavilo a ani nenaplňovalo, tak jsem začala navrhovat nové i recyklované oděvy – originály. Každý kus je pouze jeden, a to je ve zkratce náplň MotiMódy – nabízet nové a recyklované originální modely.

Navrhujete také oblečení pro hudební skupinu Maxíci…

Ano, můj manžel Přemek Stoklasa je členem této hudební skupiny, a tak vlastně vznikla naše spolupráce. Pro Maxíky šiji různé kostýmy, někdy si na mě vymyslí pěkné lahůdky, např. králíky, ale naštěstí se mi to vždy nějak podařilo.

V současné době jste spojila síly s výtvarnicí Alexandrou Hejlovou, jak k tomu došlo?

Se Sandrou jsem se poznala na její vernisáži obrazů, tam jsme se daly do řeči a zjistily, že toho máme hodně společného. Na další vernisáži jsme už vystavovaly i naše společné modely. Je to úžasný člověk a jsem velmi ráda, že ke spolupráci došlo. Sandra jakožto výtvarnice maluje na dané modely, a tím se vzájemně doplňujeme. Splnily jsme si tím obě jeden z životních snů.

Co Vás ve Vašem oboru baví nejvíce?

Je to rozhodně spolupráce se Sandrou Hejlovou, tedy navrhování a následná vlastnoruční výroba modelů. Tam se mohu seberealizovat, každopádně jsem ráda za všechny zkušenosti, které jsem získala jako dámská krejčová. Bez těch bych toto mohla dělat asi těžko.

Máte nějakou vizi, co byste ještě chtěla realizovat?

Chtěla bych se Sandrou Hejlovou realizovat nějaké prostory na MotiMódu v centru Prahy, tam vidím větší úspěšnost našeho podnikání.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře