Napětí u hranic se Sýrií pokračuje druhý den v řadě, Izrael reaguje na střelbu z Kunejtry

KUNEJTRA – Dva dny za sebou trvá napětí na izraelsko-syrské hranici v oblasti Golanských výšin. Při sobotním (24.6.) leteckém útoku Izraele na Sýrii, který byl odpovědí na zřejmě nezáměrné ostřelování izraelského území, zahynuli podle syrských zdrojů dva lidé. V reakci na deset projektilů vystřelených na izraelské území zaútočilo izraelské letectvo na syrské vojenské cíle a zničilo dva tanky. V neděli (25.6.) se situace opakovala a izraelské vzdušné síly zaútočily na syrské dělostřelecké pozice a na vůz transportující střelivo. Bezprostředně po této druhé sérii útoků nebyla hlášena zranění ani oběti na životech. „Opět jsme dali jasně najevo svůj postoj: nedopustíme, aby se z jakékoli fronty přelila zóna, kde se střílí, na naše území. Na jakékoli ostřelování odpovíme vojenskou silou,“ prohlásil v souvislosti se sobotním útokem izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Syrská státní média posléze uvedla, že Izrael údajně spolupracuje s povstaleckými armádami a že jeho útok proběhl ve stejnou dobu jako útok islamistických militantů z Fronty an-Nusrá. Současně Izrael obvinila, že jeho útok dopadl na garáž a obytný dům. Naopak izraelská armáda uvedla, že odvetný útok byl zamířen proti vojenským cílům a zasáhl místa, odkud byly vystřeleny projektily na izraelské území.

Během šest let trvající syrské občanské války dodržoval Izrael přísnou neutralitu vůči jednotlivým stranám konfliktu, pouze vždy reagoval na zbloudilou střelbu na své území, ať už ze strany Assadovy armády či vojsk povstaleckých frakcí. Také se obecně soudí, že Izrael stál za útoky proti dodávkám zbraní Hizballáhu, teroristické organizace nepřátelské k Izraeli, která podporuje Assadův režim. Izrael však toto nikdy nepotvrdil.

Kvůli trvajícím bojům o Kunejtru v blízkosti izraelských hranic museli zemědělci, kteří mají své sady a pole na dostřel, oblast opustit a nejsou tam vpouštěni ani turisté a další civilisté.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/napeti-u-hranic-se-syrii-pokracuje-druhy-den-v-rade-izrael-reaguje-na-strelbu-z-kunejtry

Komentáře