Nesmrtelné hity: Tam u nebeských bran

Psal se rok 1982, kdy Jiří Zmožek napsal písničku Tam u nebeských bran. Text dostal na starost Zdeněk Rytíř. Původně byla písnička určena pro Karla Gotta. Zmožek počítal, že to bude veliký hit. Karel Gott si písničku nechal několikrát přehrát, ale Zmožkovi ji vrátil s tím, že to není ONO.

Zmožek i Rytíř společně přemýšleli, co se na té písničce Karlovi asi nezdá. Nicméně čas plynul, až se o písničce dozvěděl Michal Tučný. Písničku zkusil zazpívat a bylo okamžitě jasno, že je jeho. Díky této události získal Michal Tučný písničku, která byla v jeho kariéře zásadní. Patří také mezi jeho největší hity. Ve známost veřejnosti přišla také díky jedné neveselé skutečnosti. A to takové, že písnička Tam u nebeských bran patří mezi nejhranější písničky na pohřbech.

V roce 1989 se písnička dočkala ještě druhé podoby, kdy ji sám pouze s klavírem natočil na své autorské album Jiří Zmožek. Polovinu skladby doplnil recitací herec Radek Brzobohatý. Písnička se po letech dočkala i třetího pokračování, kdy ji k významnému jubileu Jiřího Zmožka (a také výročí Michala Tučného) přezpívala za doprovodu autora Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Leona Machálková a Martina Baloghová. Písnička tak dostala do třetice úplně nový rozměr.

-jamach-

Komentáře