Netanjahu a Putin diskutovali o protiteroristické spolupráci

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu a ruský prezident Vladimir Putin v sobotu 23. července 2016 telefonicky diskutovali o spolupráci obou zemí v boji proti terorismu na Blízkém východě. Podle ruských zdrojů o telefonát požádal Netanjahu a oba představitelé se dohodli na pokračování dialogu a kontaktů na rozličných úrovních.

Telefonický rozhovor se uskutečnil měsíc po Netanjahuově návštěvě Moskvy při níž s Putinem jednal o probíhající bezpečností koordinaci a spolupráci ruské a izraelské armády, včetně mechanismu předcházení nechtěným vzájemným konfliktům v Sýrii, kde ruská armáda operuje na podporu režimu diktátora Bašára Assada.

„Rozhodli jsme se nepodílet se na syrském konfliktu se dvěma výjimkami, jimž jsou humanitární ošetřování zraněných Syřanů a bránění Íránu, aby využíval Sýrii k útokům na Izrael nebo převozu moderních zbraní Hizballáhu,“ prohlásil premiér Netanjahu minulý měsíc. „Nevíme, co se v Sýrii stane, ale v rámci jakékoliv dohody se nesmí stát íránskou základnou pro terorismus a agresi,“ řekl ruské tiskové agentuře Interfax.

Benjamin Netanjahu a Vladimir Putin si také připomněli 25. výročí diplomatických vztahů, které byly znovuobnoveny v lednu 1992, 25 let poté, kdy je Sovětský svaz přerušil v reakci na Šestidenní válku v roce 1967.

Červnové setkání v Kremlu bylo čtvrtým setkáním izraelského premiéra a ruského prezidenta za poslední rok. Netanjahu Moskvu navštívil v září 2015 a dubnu 2016, s Putinem se krátce sešel také v listopadu 2015 na pařížské klimatické konferenci.

Přestože klíčovým spojencem Izraele jsou z hlediska vojenského i diplomatického USA, je pro současný stav vzájemných vztahů a roli USA na Blízkém východě signifikantní, že s Barackem Obamou se Netanjahu sešel za poslední rok jen dvakrát.

Zdroj: http://eretz.cz/2016/07/netanjahu-a-putin-diskutovali-o-protiteroristicke-spolupraci/

Putin and Netanyahu shake hands during their meeting at Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow

Komentáře