Netanjahu chce na mírovém procesu spolupracovat s arabskými státy

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý 17. května uvedl, že Izrael je připraven jednat s arabskými státy o dosažení mírové dohody s Palestinci. Reagoval tak na televizní vystoupení egyptského prezidenta Abdela Fattaha el-Sisiho, který se domnívá, že izraelsko-palestinská mírová smlouva má šanci vzniknout, což by posílilo i vazby mezi Egyptem a židovským státem. „Izrael je připraven spolupracovat s Egyptem a dalšími arabskými státy na urychlení diplomatického procesu i prosazování stability v regionu. Cením si práce prezidenta Sisiho a jeho postup v této důležité otázce je pro mě velmi povzbuzující,“ uvedl Netanjahu. Sisi se přímo obrátil na Izrael i Palestince, které vyzval, aby naději na mírové řešení čerpali z „naprostého a stabilního míru“ mezi Izraelem a Egyptem na základě dohody podepsané v roce 1979. Připomněl ještě arabské, francouzské i americké snahy o zprostředkování dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Sisiho projev následoval pouhou hodinu poté, co Francie oznámila, že se zpočátku velmi kritizovaná plánovaná mírová konference přeci jen uskuteční, datum bude stanoveno až Spojené státy oznámí, kdy se jí budou moci účastnit. Sisi jen dodal, že „vyvine veškeré úsilí“, aby přispěl k narovnání izraelsko-palestinských vztahů. Při té příležitosti vyzval také znepřátelené palestinské frakce k urychlenému usmíření, což jim vynese plnou podporu Káhiry.

„Budeme-li schopni – všichni společně – vyvinout skutečné úsilí, odhodlání i oddanost věci, a najdeme-li řešení tohoto problému, naději pro Palestince a bezpečnost pro Izraelce, pak začneme psát novou kapitolu,“ uvedl Sisi.

Palestinská samospráva oznámení o summitu iniciovaném Francií za účasti dvaceti zemí světa včetně Egypta, Saúdské arábie či Jordánska v tiskové zprávě zveřejněné na svých oficiálních internetových stránkách přivítala. Hamás však uvedl, že skutečnost, že zahájení konference bylo kvůli potvrzení účasti USA přesunuto z konce května na prázdniny svědčí o selhání mírových snah, které tak jako tak oficiálně odmítá.

Der israelische Ministerpräsident Benjamin Netanjahu gibt am Donnerstag (07.04.2011) in Berlin eine Pressekonferenz. Bei dem Gespräch im Kanzleramt mit Bundeskanzlerin Merkel (CDU) ging es unter anderem um die politischen Umbrüche in der arabischen Welt. Foto: Hannibal dpa/lbn

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/netanjahu-chce-na-mirovem-procesu-spolupracovat-s-arabskymi-staty

Komentáře