Oběť teroristického útoku nožem ze supermarketu v Javne je v ohrožení života

JAVNE – Izraelské bezpečnostní složky potvrdily, že útok nožem, který se ve středu 2. srpna stal v supermarketu Supersal v městě Javne ve středním Izraeli, byl nacionalisticky motivovaný. Oběť útoku, zhruba čtyřicetiletý zaměstnanec supermarketu, je v hospitalizován v nemocnici Kaplan v Rechovot ve stavu ohrožení života. Podle záchranné služby byl bodnut nožem několikrát do oblasti hlavy a do hrudi. Útočníkem byl devatenáctiletý Palestinec z vestnice Jatta na Západním břehu, který do Izraele vstoupil ilegálně. Ismail Ibrahim Ismail Abu Aram byl zatčen nedaleko místa útoku a vyslýchán policií poté, co mu v útěku zabránili náhodní svědci incidentu. Bezpečnostní složky později dorazily i do útočníkova domu v Jatta, aby vyslechli jeho příbuzné. Podle rozvědky Šin Bet neměl mladý palestinský útočník žádnou kriminální minulost, která by naznačovala bezpečnostní riziko, avšak vyšetřování zatím stále probíhá.

Z palestinské osady Jatta pocházelo v minulosti vícero teroristů. Naposledy například dva střelci, kteří vynesli teroristický útok v Sarona Marketu v červnu 2016, přičemž zabili 4 lidi a dalších víc jak deset zranili.

Během téhož středečního odpoledne byla u křižovatky Ecion na Západním břehu zatčena Palestinka. Podle výpovědi vojáků se pěšky s nožem přiblížila k jednotce. Když jí vojáci, kteří na ni zamířili zbraněmi, řekli, ať se zastaví, „hodila po nich nůž“. Poté byla zatčena a předána Šin Bet k výslechu.

Minulý týden byl na telavivském předměstí Petach Tikva při útoku nožem středně těžce zraněn palestinský řidič autobusu, kterého palestinský útočník, který si odpykával trest v izraelském vězení v letech 2015 a 2016, mylně považoval za Žida.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/obet-teroristickeho-utoku-nozem-ze-supermarketu-v-javne-je-v-ohrozeni-zivota

Komentáře