Oběti vražedných útoků byly pohřbeny, Blízkovýchodní kvartet kritizoval Palestince i Izrael

JERUZALÉM – Tisíce lidí se sešly v neděli 3. července na pohřbu Michaela Marka (48), který byl zavražděn ve svém autě před očima své manželky a dvou dětí, když jej při pátečním teroristickém útoku na Západním břehu napadli dva střelci. Ostatní členové rodiny, kteří byli přítomní ve voze, utrpěli od kritických až po méně vážná zranění. Z převráceného vozu jim pomohl a první pomoc poskytl palestinský pár, který jel jen krátce po útoku po stejné trase. Na pohřbu pronesl smuteční řeč izraelský prezident Reuven Rivlin, který je se zabitým otcem deseti dětí a vedoucím ješivy v Otnielu vzdálený příbuzný, a další osoby politické scény, například šéf Mosadu Josi Kohen, který byl bratrancem pohřbívaného. „S terorismem se potýkáme po generace, od roku 1929 až do 2016. Terorismus nikdy neohrozí základy naší stavby, nikdy nedestabilizuje naše držení této země,“ řekl mimo jiné na pohřbu Rivlin. Na automobily pohřebního průvodu s rakví, které mířily z Otnielu do Jeruzaléma, kde byl Michael Mark pohřben na hřbitově Har ha-menuchim, byly arabskými útočníky házeny kameny. Nedošlo však k žádným zraněním.

oběti

Jako jedno z opatření proti teroru, který je palestinskou samosprávou finančně dotován, se Izrael rozhodl po dvou vražedných útocích, kdy při prvním byla ve svém pokoji ubodána spící třináctiletá dívka a které se staly necelých 15 km od sebe, odečítat finance z celních poplatků, které Izrael předává palestinské vládě Fatahu. „Palestinská samospráva převádí do rukou teroristů peníze různým způsobem. Čím závažnější je jejich čin, tím větší množství,“ uvedla premiérova kancelář. Benjamin Netanjahu nařídil, že Izrael celou částku odměny teoristů a jejich rodin odečte od daňových výnosů, které Izrael vybírá a každý měsíc předává palestinské samosprávě.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek odmítl odsoudit útoky, které stály život Michaela Marka a předtím i třináctileté Halel Jafy Arielové, a to i přesto, že jej k veřejnému distancování se od nich nabádali izraelští i světoví politikové. Abbás údajně odmítl některým z nich přijmout telefonický hovor a nařídil palestinským médiím, která jsou loajální k samosprávě, aby zprávy o útocích netvořily hlavní titulky. Abbás se rovněž podle médií necítí být ve své pozici pevný a obává se, že izraelský bezpečnostní kabinet sáhne k bezpečnostím opatřením, která jeho pozici oslabí ještě více.

Abbás byl rovněž rozhořčen zprávou, kterou v pátek vydal Blízkovýchodní kvartet USA, EU, Ruska a OSN a která odsoudila stavební aktivitu Izraele na Západním břehu, ale rovněž zcela nečekaně kritizovala podněcování násilí proti Izraeli a oslavu terorismu ze strany Palestinců. Podle zpávy se podněcování a oslava teroru na internetu, který oslovuje především mladé lidi, od října 2015 zmnohonásobila. Text zprávy označil Hamás a další radikální skupiny za největší podněcovatele s tím, že „využívají mediálních sdělení ke glorifikaci terorismu a vybízejí k násilí vůči Židům včetně toho, že uvádějí i návody, jak je úspěšně možem zabít.“

Rovněž však jsou kritizováni někteří členové Fatahu, Abbásovy strany, s tím, že „veřejně podporují útoky i jejich pachatele a vyzývají k dalším násilným konfrontacím.“ Někteří z nich dokonce označili útočníky za „ozdobnou korunu palestinského lidu“. Abbás sice obecně veřejně odsoudil terorismus sám o sobě, ale nikdy jasně neodsoudil žádný konkrétní útok. Navíc se palestinské školy, náměstí a ulice běžně pojmenovávají po teroristech. Zpráva Blízkovýchodního kvarteta popudila palestinského vyjednavače Saiba Irikáta, který ji odmítl s tím, že nelze dávat na stejnou roveň odpovědnost těch, kdo jsou okupováni, a cizí vojenskou okupací.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/obeti-vrazednych-utoku-byly-pohrbeny-blizkovychodni-kvartet-kritizoval-palestince-i-izrael

Komentáře