Okénko Terezy Kožíkové: 5 TOP thrillerů

Mezi žánrem krimi a thrillerem existuje jen tenká hranice. Dnes vám chci představit filmy, u kterých si přijdou na své milovníci napětí.
 —
Chystáte se na některý z nich?
 —
 Mlčení jehňátek
Viděla jsem snad tisíckrát a pokaždé tu najdu nový detail. Bravurně propracovaná režie stojící na předloze Thomase Harrise buduje už od počátku filmu hutnou atmosféru. Navíc duo Anthony Hopkins a Jodie Foster jiskří zvláštní chemií.
Věděli jste, že postava Hannibala Lectera byla částečně inspirovaná vrahem Tedem Bundym, který sám vystudoval psychologii? A že námět byl postaven na základě příběhu, kdy Ted Bundy pomáhal z cely dopadnout jiného vraha, Garyho Ridgwaye?
Mlčení jehňátek
Psycho
Jestli bych měla najít jeden film s nejméně předvídatelným zvratem, pak je to Psycho. Očekávejte vyražený dech, nervy nadranc a bezesnou noc.
 —
Znamení
M. Night Shyamalan je vůbec můj oblíbený režisér. Pár let po Šestém smyslu se vrhl do sci-fi thrilleru Znamení. Tenhle film si od začátku hraje se zdánlivě náhodnými detaily, které se ve finále spojí. Jednu myšlenku si z filmu rozhodně odnesete. Něco, co se vám zprvu může zdát jako problém, může mít nějaký smysl.
 —
Okno do dvora
Hitchcock podruhé. Ten pán je prostě král thrilleru a tak musí ovládnout i můj žebříček. Vypiplaný film, který je dokonalý filmovou řečí i hereckým výkonem Jamese Stewarta. Jeho postava J. B. Jeffa musí trávit kvůli zlomené noze čas doma a tak vysedává celé dny u okna a pozoruje sousedy. Když se stane svědkem vraždy, nikdo mu nevěří. A co víc, časem přestává věřit sám sobě. Myslíte, že se napínavý film nedá natočit z jednoho prostředí? Pak se pletete.
 —
Ucho
Ne jen mezi hollywoodskými filmy narazíte na skvost. V našich poměrech má sice tradici komedie a detektivka. Sedmdesátá léta normalizace ale přinesla dobu, kdy se lidé báli vyjadřovat k politickým poměrům. A zlá doba přináší zajímavé náměty. Jiřina Bohdalová a Radek Brzobohatý jako manželé, kteří kvůli odposlechům propadají paranoie. Film byl v té době zakázán pro svůj otevřený postoj k tehdejší politice. Co víc říct? No, Kachyňa 🙂
Další favorité: Let číslo 93 (2006), Sedm (1995), Dear Mr. Gacy (2010), Expres foto (2002)

Komentáře