Okénko Terezy Kožíkové: Příběhy, které se staly podkladem pro film – 1. díl

Coalwood bylo ve 40. letech minulého století typické hornické město. Vlastně, jako kdyby každý, kdo se tu narodil, byl předurčen stát se horníkem.

Jednomu z obyvatel, horníkovi Homerovi Hickamovi st., se v roce 1943 narodil syn Homer. Prakticky od kolébky otec věřil, že syn půjde v jeho šlépějích. Snad nad tím ani nepřemýšlel – tohle povolání se předávalo otce na syna automaticky, stejně jako příjmení. Sám Homer mladší k tomu později řekl, že „už během dětství, když nadzvihl peřinku, viděl černý, třpytící se prach.“

Když bylo mladému Homerovi 14 let, Sovětský svaz předstihl Američany v dobývání vesmíru. V Homerovi zprávy o sovětské družici Sputnik probudily objevitelské sklony a rodný Coalwood byl pro něj najednou malý. Ba co víc, jeho zvědavost už dávno mířila za hranici zemské atmosféry. I Homerovi se zachtělo být součástí éry dobývání vesmíru. Naivní představa? Ne, když máte dostatek vůle a místo obyčejného snění začnete konat.

S prvními raketami měli Homerovi pomoci kamarádi ze školy. Skupinka se pojmenovala Rocket Boys – Raketoví hoši.
Začátky znamenaly spoustu nezdarů a výsměch ostatních spolužáků. Ani smůla však netrvá věčně. S pomocí učitele kluci sestavovali rakety plněné směsí z ohňostrojů, poháněné zinkem a sírou. Parta se také mohla pochlubit raketou, která dosáhla výšky na 15.000 stop (asi 4.570 metrů). Tato raketa vynesla „rakeťákům“ dokonce ocenění z vědeckého veletrhu National Science Fair. Tím si mladí vědci získali uznání širokého okolí i svých rodin.

Jediné, co se Homerovi nedařilo, bylo přesvědčit svého tvrdohlavého otce, že svou budoucnost nevidí v Coalwoodu. Otec i nadále věřil, že Homer po něm převezme jeho živobytí.

Zlom přišel v den, kdy se na Cape Coalwood, místo odpalu raket (jak si ho kluci pojmenovali po vzoru Cape Canaveral), přišel podívat i zvědavý Homer Hickam starší. Mladého Homera vstřícný krok tatínka potěšil, a tak mu svěřil spínač k odpalu rakety.

Samotný odpal se vůbec nepovedl. Start se zvrtnul, raketa tančila po zemi, plivala jiskry a ohrožovala všechny přihlížející. Ti z místa utíkali, ženy křičely. Když však raketa přestala budit hrůzu a bylo jasné, že nebezpečná hračka nikomu neublíží, otec byl nadšen a začal synovi tleskat.

Takto zvěčnil svoje začátky Homer Hickam ml. ve své knize s názvem Říjnové nebe. Homer ve svém chlapeckém snu pokračoval a později se stal inženýrem v NASA, kde se podílel na návrzích kosmických lodí.

Pod stejným názvem jako Homerova kniha byla natočena i filmová adaptace. V hlavní roli Homera Hickama ml. se představil Jake Gyllenhall, v roli jeho tatínka Chris Cooper.

Tereza Kožíková

Zdroje:

Komentáře