Operní diva Andrea Tögel Kalivodová: Vánoce pro mě především znamenají radost, že je celá rodina pohromadě.

Andrea Tögel Kalivodová patří mezi přední české operní zpěvačky, od roku 2012 je sólistkou Opery Národního divadla v Praze a v současné době také působí jako vedoucí oddělení klasického zpěvu na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Tentokrát jsme se ji zeptali, jak oslaví letošní vánoční svátky. 

Co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Pohoda, rodina, soudržnost, stromeček, rodinné zvyky. A hlavně děti, jejich šťastné oči. Radost z dárků a z toho, že je celá rodina pohromadě.

Jak oslavíte letošní Vánoce?

Tradičně doma. Projdeme se po Staré Praze, zachováme tradiční rodinné zvyky. No a k večeři budeme mít tradiční salát, ale kapr nebude, děti nemají rády kostičky, takže budou řízky a obalovaná treska. A také houbová polévka, kterou vařím místo houbového kuby.

Mají pro Vás Vánoce duchovní význam?

Určitě, uvědomuji si, že k Vánocům patří mnohogenerační tradice, křesťanství, narození dítěte, narození zázraku i o tom jsou u nás Vánoce.

Dodržujete i nějaké vánoční obyčeje?

Ano procházka Prahou, již zmíněná houbová polévka a salát, ale také krájení jablíček, hlavně zpívání koled, tam se zapojuje celá rodina a vždy se na to moc těšíme.

Pečete vánoční cukroví?

Pečeme s s kluky každý rok jeden nebo dva druhy, aby nám to doma vonělo. Děláme zdravé cukroví, takové tradiční anglické ovesné sušenky s oříšky, ze špaldové mouky a třtinového cukru. Děláme také rohlíčky a pracny. Cukroví pak měníme s babičkami, abychom měli všichni víc druhů.

Jak to máte s nakupováním dárků?

Já se snažím to řešit s předstihem a postupně. Vždy když vidím nějaký vhodný dárek, koupím ho. Občas mám ale problém ho dotyčnému nedat hned a počkat až na Vánoce. Nejsem ten typ, co letí poslední den a honí všechny dárky. To už jen dolaďuji drobnosti.

Také prožíváte takový předvánoční maraton?

No prosinec je pro mne dost kritický. Téměř denně někde vystupuji a do toho musím zvládat rozhovory, natáčení, přejezdy, ale hlavně také děti, chod rodiny a přípravu na svátky. Odpočinek nebude dlouhý, hned 28. 12 zpívám hlavní roli v Národním divadle v oblíbené opeře G. Bizeta Carmen.

Konec roku je náročný, ale věřte, že radost posluchačů na koncertech mě dobíjí a dává radost. Moc si to užívám a také děkuji manželovi Radkovi, že je mi oporou a pomocníkem.

Co by podle Vás nemělo chybět na štědrovečerní večeři?

To je v každé rodině asi trochu jiné, ale bez vánočního cukroví, ovoce, skleničky dobrého vína, domácí polévky a salátu si to nedovedu přestavit.

Jaké vánoční koledy máte nejraději?

Ty klasické, Tichou noc, Narodil se Kristus Pán, také lidové třeba Chtíc, aby spal, Den přeslavný, ale i písně, jako Panis Angelicus, či Adeste Fideles.

Máte nějaké vánoční přání?

Vím, o čem je zdraví, jsem šťastná, teď jsem ve výborné kondici, skvělé náladě, mám milující rodinu, úžasné koncerty, mohu být sólistkou Národního divadla, tak si jen přeji, aby to všechno vydrželo i v tom roce 2020.

Co byste popřála našim čtenářům?

Vaši čtenáři jsou převážně mladí lidé, tak přeji hlavně elán, tah na branku, splnění osobních i pracovních tužeb. S oblibou říkám, kdo věří na zázraky, tomu se dějí!! Tak věřte svým snům, ony se vyplní. Krásné Vánoce a vše nej v tom „magickém“ roce 2020.

Ondřej Spýťa Syrový

Zdroj fotografií: facebook

Komentáře