Palestinci v UNESCO požádají o „navrácení“ svitků od Mrtvého moře

PAŘÍŽ/JERUZALÉM – Palestinci budou požadovat v UNESCO, aby jim Izrael navrátil Kumránské svitky. Podle informací od zástupce ředitele Izraelského úřadu pro památky Palestinci minulý měsíc v UNESCO neformálně toto téma nadnesli a pravděpodobně podají i oficiální požadavek u komise pro podporu navracení kulturního dědictví do zemí původu, v níž Izrael nezasedá a má zde pouze status pozorovatele. Izrael byl s Organizací OSN pro vědu a kulturu v posledních týdnech v rozepři a to kvůli sérii rezolucí, které charakterizovaly svatá místa na a kolem Chrámové hory v Jeruzalémě jako muslimská. Svitky byly nalezeny roku 1947 beduínskými pastýři, kteří je dále zpeněžili, v jeskyních u Kumránu v Judské poušti u Mrtvého moře, tedy v místě, které Palestinci požadují pro svůj budoucí stát. Svitky, kterých se do roku 1956 postupně našlo 870, mají velký význam historický, a to jednak na poli biblické textové kritiky, tak studia judaismu v období druhého Chrámu – tedy doby, kdy začalo vznikat křesťanství.

Izrael považuje tzv. Kumránské svitky za svůj národní poklad a většinu z nich drží uschovanou ve speciálním skladišti, které je nastaveno svou teplotou, tmou a vlhkostí na podobné parametry jako v Kumránských jeskyních, kde pergamenové svitky přetrvaly dva tisíce let. Malá část je pak vystavena v části Izraelského muzea, které se nazývá Svatyně knihy, v Jeruzalémě.

„Jde o další provokativní pokus Palestinců přepsat historii a zbavit nás historického pojítka s touto zemí,“ řekl izraelský velvyslanec do UNESCO Karmel Šama Ha-Kohen. „Svitky od Mrtvého moře představují konkrétní a faktický archeologický důkaz přítomnosti židovského lidu v zemi Izrael,“ dodal Ha-Kohen.

svitky

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/historie-archeologie/clanek/palestinci-v-unesco-pozadaji-o-navraceni-svitku-od-mrtveho-more

Komentáře