Peníze významné charitativní organizace pomáhaly militantnímu křídlu Hamásu

GAZA – Obrovskému skandálu čelí jedna z největších humanitárních a charitativních organizací světa.World Vision. Jeho zaměstnanec Muhammad Halabi z pobočky organizace v Gaze odváděl potají desítky milionů dolar určených k charitativním účelům militantnímu křídlu Hamásu. Peníze pak byly využity například pro budování pašeráckých tunelů anebo k nákupu zbraní. Tvrdí to tajná služba Šin Bet, která Halabiho nechala v červnu zatknout. Austrálie, Německo a další státy už oznámily, že pozastavují své příspěvku určené organizaci World Vision, dokud se případ nevyšetří. World Vision obvinění Izraele popírá.

Organizace World Vision s hlavním sídlem v USA působí ve stovce zemí a zaměstnává 46 tisíc lidí. Nyní se podle Šin Bet stala obětí komplexního systému zpronevěry obrovských částek peněz, které putovaly neprůhlednými cestami k militantnímu křídlu Hamásu. Ten si měl přijít na 7,2 milionů dolarů ročně, celkově pak k částce 50 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun).

Zatčený Muhammad Halabi měl podle obvinění Šin Bet vytvořit „systematický a sofistikovaný mechanismus“, kdy si vymýšlel fiktivní humanitární projekty. Peníze však namísto na nákup potravin či na pomoc postiženým dětem zamířily na vyzbrojení Hamásu.

„Jakékoli odklonění štědré pomoci Austrálie a mezinárodní komunity na vojenské či teroristické účely je politováníhodné,“ oznámila ve svém prohlášení australská vláda, která se rozhodla pozastavit přispívání této organizaci alespoň do doby, než bude případ vyšetřen. Austrálie dala pobočce World Vision v Gaze za poslední tři roky 3,8 milionu dolarů, sdělila australská televizní stanice ABC.

Organizace World Vision reagovala tím, že je izraelským obviněním „šokována“. Uvedla, že se pravidelně podrobuje vnitřním a nezávislým auditům a vyhodnocením a má vlastní systém vnitřní kontroly, který prý zajišťuje, že pomoc se vždy dostane do rukou těch, jimž je určena.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/skandal-world-vision-penize-vyznamne-charitativni-organizace-pomahaly-militantnimu-kridlu-hamasu

gaza

Komentáře