Peresova pohřbu se z palestinských lídrů zúčastnil jen Abbás, dočkal se za to od svých kolegů kritiky

JERUZALÉM – Pátečního pohřbu (30.9.) bývalého prezidenta Izraele a nositele Nobelovy ceny za mírový proces s Palestinci se vedle stovky vysokých představitelů ze sedmdesáti zemí světa zúčastnil také prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Dokonce krátce hovořil i s premiérem Benjaminem Netanjahuem, který mu za účast na pohřbu Šimona Perese poděkoval. Pohřeb velké osobnosti spojené s izraelsko-palestinským mírovým procesem byl tak výjimečnou události, kdy se oba nejvyšší představitelé osobně setkali – většinou se sobě navzájem vyhýbají a snaží se držet od sebe navzájem distanc; k jejich poslednímu setkání tak došlo před rokem. Do Abbáse se za to pustil Hamás i někteří představitelé Fatahu a své rozhodnutí na pohřeb nepřijít obhajoval i předseda arabských poslanců v Knesetu.

Kratičké setkání Netanjahua a Abbáse, kteří oba seděli v předních řadách, sestávalo podle svědectví přítomných novinářů z výměny několika vět. „Už je to dlouho,“ řekl prý Abbás anglicky svému protějšku a Netanjahu odpověděl: „Velice to oceňujeme, já i celý náš národ.“ I tato kratičká schůzka však vzbudila dojetí a pozornost coby malá diplomatická senzace. Totéž však vnímali negativně ostatní arabští lídři.

Samotná Abbásova účast na velkolepém státním pohřbu, který se konal na Herzlově hoře v Jeruzalémě, byla pro představitele Hamásu „zradou palestinské krve“. Další smršť odsudků ze strany Hamásu se strhla poté, co se po síti začala virálně šířit fotografie Abbáse, který si zakrývá tvář a zdá se, že pláče. „Co tak naříkáš, Abbási? To tě tolik trápí Peresův odchod?“ ptal se například na Twitteru publicista blízký Hamásu.

Fatah na tyto výtky odpověděl oficiálním prohlášení ve smyslu, že účast na tomto celosvětově sledovaném pohřbu měla dokázat ochotu Palestinců ke smíru a vyvrátit tvrzení, že Palestinci věří jen v násilí. Podle nejmenovaného představitele palestinské samosprávy, kterého citoval izraelský rozhlas, Abbás svého rozhodnutí zúčastnit se pohřbu nelituje a nebyl k němu přinucen žádnými vnějšími tlaky.

Jiní představitelé Fatahu se však s tímto postojem neztotožnili. Například člen ústředního výboru Fatahu a bývalý člen palestinské rozvědky Tawfik Tirai řekl izraelskému armádnímu rozhlasu: „Kdyby se zeptali mě, řekl bych jasně: jsem proti účasti, neboť šlo o pohřeb sionisty pokrytého od hlavy k patě krví našeho palestinského lidu i dalších arabských národů.“ Dodal, že Peres je podle něj strůjcem izraelského jaderného programu, jehož cílem prý bylo zastrašit Palestince před snahou navrátit se do vlasti a osvobodit ji od okupace.

Také předseda Společné arabské kandidátky, která sdružuje izraelsko-arabské strany zastoupené v Knesetu, Ajman Odeh se rozhodl pohřeb bojkotovat a vysvětlil proč: „Tohle je den národního smutku, kde nemám své místo: ani v narativu, ani v symbolech, které mě nezastupují, ani v příběhu, kde je Peres popisován jako muž, který vybudoval izraelskou obranu.“

Perese vnímá většina arabského světa jako „jestřába“, jímž skutečně značnou část své politické kariéry byl, než se postupně přiklonil k potřebě mírového řešení konfliktu. To také ve svých projevech zdůraznili všichni důležití řečníci, mezi nimiž nechyběl například Barack Obama nebo spisovatel Amos Oz.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/peresova-pohrbu-se-z-palestinskych-lidru-zucastnil-jen-abbas-dockal-se-za-od-svych-kolegu-kritiky

abbas

Komentáře