Petr Fiala: Nemocná Evropská unie kráčí od krize ke krizi.

„Italští voliči odmítli v referendu rozsáhlé změny ústavy. Vláda premiéra Renziho je chtěla, voliči ne, vláda odstoupila. Není to nic zvláštního, chtělo by se napsat. V Itálii se vlády střídají nejčastěji, v dlouhodobé vládní nestabilitě ji nedožene ani ČR. Spojit osud vlády s referendem o ústavě je nemoudré, ale občas to někdo udělá. Proč to tedy půl Evropy sledovalo jako detektivku?

Nemocná Evropská unie kráčí od krize ke krizi. Potřebuje reformu, ale o ní se jen mluví. Euro se nedá udržet ve stávající podobě a rozsahu, to už píše snad každý ekonom, který se tím zabývá. Itálie má hospodářské problémy, zadlužení patří k nejvyšším v Evropě, stát ani banky nemají peníze, růst je nepatrný. O Itálii se mluví jako o hlavním kandidátu na opuštění eura. Současná bruselská elita ale takovou myšlenku nechce ani připustit. Kdyby vystoupila z eurozóny Itálie, jeden z hlavních států integrace, to by mělo úplně jiný význam než případný odchod Řecka. A tak vsadili na Renziho, který je probruselský levicový liberál, že ten to nějak zvládne a vše bude při starém. Nebude.

Strašit Italy, Evropu a kdekoho tím, že po Renzim už přijdou jen populisté, je komické. Populismus byl přece taky součástí Renziho politiky, nejsem první, kdo to říká, nakonec i referendum bylo do jisté míry jeho projevem. Bez ohledu na referendum má Itálie vážné problémy. Ty se jen tak lehce zvládnout nedají, s eurem možná vůbec ne. V Itálii se teď vymění vláda, ale žádná evropská tragédie se kvůli tomu nekoná.“

Petr Fiala, předseda ODS

Zdroj: facebook

fiala

Komentáře