Pěvecká legenda Milan Černohouz: První jsem v Čechách přezpíval světový hit Let it be!

Milan Černohouz patří mezi nejvýraznější legendy české pěvecké scény. Nazpíval mnoho nezapomenutelných hitů jako Michaela, Belinda či Ona ví. Léta spolupracoval s Gustavem Bromem, Jiřím Štědroněm či Laďkou Kozderkovou a fanoušci ho mnohdy označují za krále české Veselky. V současné době spolupracuje s hudebníkem Břetislavem Čaňou – „Sekáčem“, se kterým nazpíval i duet a chystají koncert v Malostranské besedě.

Jak a kdy jste se dostal ke zpěvu?

Už jako mimino! Měl jsem maminku, která značně ovlivnila moji profesní pěveckou dráhu a postupně se to díky ní rozvíjelo během celého dětství. Pak ve školních letech jsem měl paní učitelku Uherkovou, která učila češtinu a její manžel Milan Uherek vedl sbor Severáček a byl to neuvěřitelnej hudební profík, a díky němu ten sbor byl na úžasné úrovni, a já získával další a další zkušenosti.

Měl jste nějaký pěvecký vzor?

Ten tady ještě nebyl. (smích) Ale jinak samozřejmě jsem měl rád Toma Jonese a vůbec všechny světové špičky té doby. Dost jejich hitů jsem i v Čechách přezpíval.

Pojí se k Vám především Orchestr Gustava Broma. Jak na něj vzpomínáte?

K Bromovi mě dostal trombonista Pepa Pelc, který inklinoval ke swingu a já jsem na něm byl odkojenej, tak nebylo co řešit a lidi to odskákali. (smích) Byla to určitě úžasná zkušenost a dá se říci, že i etapa mého života. Zkrátka profesionální spolupráce, na kterou budu vzpomínat do konce svého života.

S hudebníkem „Sekáčem“ – Břetislavem Čaňou, se kterým v posledních letech spolupracuje.

Jedním z Vašich největších hitů je píseň Michaela.

Otextoval ji Pavel Cmíral a hudbu napsal Max Wittmann, což byl redaktor v brněnském rozhlase, a pak snad i ředitel nějakého programového oddělení. Je to nádherná skladba, ze které se stal hit, a dokonce vyšla i deska.

Nezapomenutelná je Vaše spolupráce s Jiřím Štědroněm. Jak jste se seznámili?

U Gustava Broma. Tam byla snůška všelijakých talentů a s Jirkou jsem zažil neskutečný věci. On je dobrej kluk a skvělej člověk. Nazpívali jsme společně například Neklidné srdce, což byla jedna z takových prvotin a pak ústřední hit – Belindu, kterou jsme zpívali oba i v sólové dráze.

Jako první jste přezpíval v Česku světový hit Let it be s českým názvem Ona ví. Jak k tomu došlo?

To bylo v roce 1971. Já jsem byl vždy takovej lovec hitů a chtěl jsem udržet krok. Díky skvělým textařům, které jsem měl kolem sebe, se mi to povedlo.

Zajímavá je i Vaše spolupráce s Laďkou Kozderkovou, se kterou jste nazpíval duet Všední příběh. Jak na ni vzpomínáte?

Laďka byla úžasnej člověk, nadanej blázen do muziky a jako herečka to byla velká komediantka. (smích) Ne každý ji stravoval, ale my jsme byli skvělí parťáci a zažili spoustu srandy, jak v práci, tak i v osobním životě.

Přátelské setkání s Janem Kanyzou

Také jste označován jako král české Veselky. Jak jste se dostal k tomuto hudebnímu žánru?

Díky Vlastě Kahovcové a Vendule Práglové, které za mnou jednou přišly a řekly: „Prosím Tě, podívej se do občanky, kolik Ti je. Vyprdni se na big beat a jdi k nám do Veselky.“ Ty mě tam vtáhly. Co si budeme povídat, Vendulu Práglovou jsem strašně miloval a nějaký čas u ni i bydlel. Tudíž jsme měli čas si ty písničky pořádně připravovat. A pak, když jsme přišli na natáčení, tak to byla pořádná Havaj. Nicméně loni jsem díky zdravotnímu stavu musel ukončit s Veselkou spolupráci.

Máte ještě nějakou vizi, co byste chtěl realizovat?

Jsem člověk, který potřebuje pořád zpívat. Jednou za 14 dní mám zábavný pořad v Senior boxu na Kodaňské 11 s mým skvělým parťákem Sekáčem (Břetislavem Čaňou), kde obvykle zpíváme, povídáme a snažíme se lidem dopřát harmonickou atmosféru. Příležitostně koncertuji i jinde a jsem rád za každou příležitost. Nyní připravujeme se Sekáčem pořad „Milan Černohouz na Prahu 77“, který se uskuteční 22.10. 2019 v Malostranské besedě. Věříme, že tam s námi vystoupí spoustu vzácných hostů. Účast potvrdil například Jirka Štědroň a určitě nebude jediný.

Ondřej Spýťa Syrový

Po rozhovoru s Milanem Černohouzem

Zdroj fotografií: facebook

Komentáře