Poslankyně Fischerová (ODS): Současná vláda nemá jasnou daňovou politiku

Rozhovor s poslankyní PČR, zastupitelkou kraje Vysočina a zastupitelkou Havlíčkova Brodu Janou Fischerovou (ODS)

Jak hodnotíte „program levnějšího piva“ jako podporu pro zavedení EET?

Návrh pana ministra Babiše – levnějšího piva vnímám jako populistický krok před letošními krajskými volbami. Současná vláda nemá jasnou daňovou politiku, nejdříve zavede v roce 2014 třetí sazbu DPH. Nyní mluví ministr financí o tom, že by měly být jen 2 sazby. Máme velice komplikovaný daňový systém. Podle průzkumu Světové banky (což se týká složitosti) jsme se umístili na 122.místě ze 189 států. Podnikatelé potřebují stálý daňový a rozpočtový systém.

V čem vidíte negativa EET?

Již dlouhodobě se věnuji diskuzi s jednotlivými živnostníky k problematice EET. Jsou místa v ČR, která nejsou například stále pokryta přístupem k internetu, pak je třeba pro každého živnostníka odesílat vše souhrnně, až bude na místě pokrytém signálem. Mají obavu z následných sankcí, aniž by měli zajištěny podmínky k online odesílání účtenek. Obdržela jsem například i dotaz od živnostníka, že má opravdu problém s elektronickým odesíláním , jakou má jinou možnost? Tato varianta se v předkládaném zákoně nenabízí. Připomínek mám celou řadu, protože tento zákon má dopadnout na všechny podnikatele, řemeslníky, lékaře atd., mnozí z nich se právem obávají, že budou muset se svojí živností skončit.

Chystá ODS ještě nějaké obstrukce proti zavedení EET?

Toto bych nechala na samotném průběhu 3. čtení, které má pokračovat 10.2.2016. Každopádně mám připravené věcné argumenty a dotazy.

Kontrolní hlášení bude obsahovat osobní údaje, považujete to za nezákonné?

Vláda zejména zřízením centrálního registru účtů docílí toho, že bez jakékoli kontroly bude mít řada osob přehled o účtech všech občanů. Vadí mi, že toto by byl nebezpečný útok na soukromí slušných a poctivých lidí v rámci boje s daňovými podvody.

Myslíte, že se díky EET omezí šedá ekonomika?

Nevěřím tomu, že zavedením EET dojde ke znatelnému omezení šedé ekonomiky. Již nyní ministerstvo financí nabralo vyšší počet úředníků, kteří mají možnost vše dostatečně kontrolovat.Výše šedé ekonomiky v České republice cca 15% ve srovnání s jinými zeměmi není vysoká.

Jak byste řešila Vy šedou ekonomiku?

Nejjednodušší cestou ke snížení šedé ekonomiky vidíme v zavedení jednoduchého a stabilního daňového systému.

image (2)

-spyta-; 6.2.2016

 

Komentáře