Poslankyně Tereza Hyťhová: Je potřeba propagovat výuční obory. Elektrikáře maturant nenahradí!
Tereza Hyťhová (Trikolóra) vstoupila do politiky již v devatenácti letech, když kandidovala v komunálních volbách v Krupce. V roce 2016 se stala zastupitelkou Ústeckého kraje a o rok později poslankyní Parlamentu České republiky. Jelikož je vystudovaná speciální pedagožka, bojuje ve vysoké politice především za kvalitní vzdělávání a spravedlivou sociální politiku.
Paní poslankyně, co se Vám vybaví, když se řekne Ústecký kraj?
Vybaví se mi můj rodný kraj, který je velmi hezký, jsou tam krásné památky a řeka Labe. Samozřejmě s tím hezkým se mi vybaví i to špatné, a to jsou sociálně vyloučené lokality, což je velký problém, a zvláště v tomto kraji. Teď momentálně mám trvalé bydliště v Krupce, kde žijí moji rodiče, ale bydlím v pronajatém bytě přímo v Ústí nad Labem. Tam máme jednu čtvrť – Předlice a každý den, když jedu do sněmovny, kolem ní projíždím a je strašná škoda, že se z tak pěkného místa stala zruinovaná lokalita, a moc mě to mrzí. Vláda a konkrétně paní Maláčová by se na tento problém měla zaměřit. Dokonce už tu před časem byla, přímo v Předlicích, ale doteď nezrealizovala efektivní řešení.
A jaké by to podle Vás mělo mít řešení?
Jednoduše přestat vyplácet dávky. Ten, kdo pracovat nechce, by neměl mít nárok na žádné dávky a na takovýto život. Práce by měla být základ pro všechny, a to je u nás velký problém.
Do politiky jste vstoupila velmi mladá, v devatenácti letech, co Vás k tomu motivovalo?
Právě ta situace u nás v kraji, protože jsem jezdila do školy, žila normální život, a tím vnímala ty problémy. Ať už to jsou to ty vyloučené lokality, jelikož jsem bydlela s rodiči v Krupce, a dále byly to i problémy ve zdravotnictví. Například proč by měl důchodce platit třicet korun u lékaře, to opravdu nechápu. Měla jsem zkrátka tu touhu s tím něco udělat. Nejsem ten člověk, co by seděl jen doma u televize a říkal, že je to fakt špatný. Snažím se, aspoň malýma krůčkama, pomoci tomu, aby se to zlepšilo.
Čtyři roky jste byla zastupitelkou Ústeckého kraje. Co jste v této regionální politice považovala za Váš největší úspěch?
Byla jsem součástí vládnoucí koalice, byť jen jako zastupitelka, a snažila jsem se rozvířit téma „centrum pro imigranty“, o kterém tolik lidí neví, že ho v Ústeckém kraji máme. Tehdy jsem vznesla požadavek na ministra vnitra, aby se to z veřejného rozpočtu přestalo platit a zrušilo. Bylo tehdy z toho velké mediální haló. Mám to snad i na wikipedii, že jsem chtěla zrušit centrum pro imigranty. (směje se) Tím jsem se tam zapsala. Nicméně krajská politika není pro mě, a proto jsem už znovu nekandidovala. Je to takový průtok peněz, a proto tam není moc co změnit. Jste tam v zásadě od toho, abyste rozhodli, jak co rozdělit a přerozdělit, a to mi vadilo. Věci se mají měnit zákonem, a proto jsem zůstala jen u té nejvyšší politiky, a to je ve sněmovně. Na kraji jste malý pán.
Velkou pohnutkou byl u Vás přechod z SPD do hnutí Trikolóra. V čem je pro Vás Trikolóra lepší?
S odstupem času mohu říci, že Trikolóra je lepší v tom, že je tam jiné zastoupení lidí. Jsou tam lidé, kteří jsou odborníci v jednotlivých oblastech – sociální politika, zahraničí atd. To třeba v SPD nikdy nefungovalo. Myslím, že tam byla jakási pětičlenná komise, která neměla ani pořádnou odbornost, a ta rozhodovala o celém programu SPD, což mi přijde zvláštní. Odborný program zkrátka musí dělat odborník, a to v Trikolóře funguje. Dále mi vadilo, že SPD se orientovala více do leva a já jsem spíše pravicová. V Trikolóře navíc funguje demokracie, probíhají debaty a nevylučuje se za to, že má někdo jiný názor než ten druhý. Nezažila jsem ani jednou, že by se někdo z Trikolóry vyloučil, a to už jsem tam třičtvrtě roku.
Vaším hlavním tématem v Poslanecké sněmovně PČR je vzdělávání. Co si myslíte, že v českém vzdělávání nejvíce chybí?
Myslím, že se tu vymýšlí nové a nové věci ve velkých uvozovkách ke zlepšení, ale při tom vedou jen ke zhoršení a degradaci školství. Nedávno jsem zrovna četla, že se ministerstvo zabývá nějakým genderovým vyrovnáním v učebnicích a ani jsem nepochopila, jak by to mělo vypadat. Zřejmě by se měly předělat učebnice, aby tam nebylo upřednostňováno jedno pohlaví. To jsou věci, které mě vždy překvapí. Přičemž ale ty základní věci, které jsou špatně, se neřeší. To jsou například maturity. V minulém roce byla velkým strašákem maturita z matematiky, ale proč? Ne proto, že zde máme hloupé děti a hloupý národ, ale z důvodu, že jsou špatné rámcové vzdělávací programy. Je potřeba, aby to přestalo být tím strašákem a zvolila se lepší forma výuky. Zkrátka změnit ten pohled na výuku. Dále mi připadá, že se některým věcem dává až moc velký prostor a některým zase až moc malý. Třeba znalost historie je katastrofální. Kolik dětí vám odpoví, kdy byla druhá světová válka a kolik jich ještě řekne, proč byla. Na to se dneska zapomíná a je potřeba na to klást větší důraz. O to by se měl zajímat pan Plaga. Také je třeba více propagovat výuční obory. Dnes většina rodičů chce mít doma děti s maturitou, ale to je prostě špatně. Výuční obory jsou strašně podceňovány, ale my je potřebujeme! Národ potřebuje šikovné lidi, kteří mají to nadání a je škoda, že jdou na obor s maturitou, co je ani nebaví. Elektrikáře a truhláře na světě nikdo nenahradí.
Jste pro zachování státních maturit?
Státní maturity jsou zajímavé téma. Určitě některá část by měla být pro všechny stejná. Na druhou stranu třeba slohovku by měl opravovat vyučující z dané školy, protože toho žáka zná nejlépe a ví, jak to myslí a zná ho. To určitě není vhodné dávat k posouzení někomu, kdo žáka vůbec nezná. Určitě ale nejsem pro zjednodušení maturit a nějaké úlevy.
A když pomineme Vaší profesi, jak trávíte volný čas?
Moc toho volného času není, ale když už ho mám, tak mám doma dva králíky, se kterými ho trávím. Dříve jsem hodně chodila do kina a s kamarádkami na kafe. To už teď ale všechno vzhledem k pandemii padlo. Takže nyní se tak můžu koukat doma na filmy. Jinak hraju na tři hudební nástroje – klavír, kytara a flétna, a to mě také baví.
A vize do budoucna?
Chtěla bych v říjnu obhájit svůj poslanecký mandát a budu i lídrem Trikolóry v Ústeckém kraji. Pokud by se to nepodařilo, tak rozhodně nebudu brečet, protože mám nejvyšší čas na to si vytvořit rodinu a zázemí.
Ondřej Syrový
