Povídka Reginy Ivany Sádlové Kupcové: NEČEKANÉ ŠTĚSTÍ

Pátek třináctého většina z nás vnímá jako nešťastný den. I já jsem pověrčivá, ale mnohokrát tomu bylo naopak. Stejně tak tento rok, kdy mi v pátek volali z tiskárny, že moje kniha je připravena k prodeji. Jako ochutnávku přikládám jednu z povídek mé nové knihy Tajemství pro vás.

Před několika lety za mnou přišla žena, která zůstala sama s malou dcerkou. Život neměla snadný a jako samoživitelka se měla co ohánět. Byla životem dost unavená a hlavně nevěřila, že by se na ni v životě ještě štěstí usmálo. Život se jí odvíjel v podobě monotónních dnů, spojený spíš se starostmi a jediné štěstíčko byla tehdy její malá dcerka, pro kterou žila. Na lásku snad ani nepomýšlela, její strach z opětovného zklamání byl silnější než víra začít znovu. Sny mívala chaotické nebo žádné, což přikládala své velké únavě spojené s pracovní vytížeností a péčí o malé dítě. Po několika letech stereotypu, kterému snad i přivykla se jí opakoval stále stejný sen, a tak mě vyhledala.

„Paní Ivano, snad jsem na správné adrese, nechci vyložit karty, ale sen.“ Její úvodní věta zněla nejistě. „Snad vám pomůžu, tak se posaďte a pomalu mi svůj sen vypravujte.“ Moje odpověď zněla trochu, i za ta léta, naučeně a automaticky jsem vzala do ruky balíček karet. Chvilku váhala a pak se nadechla. „Víte, skoro každou noc se mi zdá o čirém potůčku se třpytivou vodou a u něj si hraje malinké děvčátko. Poskakuje z místa na místo a má radost.“ Lehce si hladila rukou vlasy a pokračovala: „Když se ráno probudím, mám příjemný pocit a někdy se už těším na chvíli, kdy bude zase večer, já usnu a ten krásný sen přijde.“ Její oči měly až zasněný pohled a opět si rukou přejela vlasy. „Jak dlouho se vám tento sen zdál?“ Z asi třicetileté ženy jsem měla příjemný pocit a moje intuice mi naznačovala, že pro ni přijde hezké období. „No, tak tři měsíce s několika malými nočními odmlkami.“ Líbila se mi její upřímnost a skromnost ve vystupování. „Křišťálová voda většinou ve snu znamená štěstí nebo splnění přání. Děvčátko, které se směje a je šťastné, je nový začátek života nebo příjemná změna.“ Symboliky jsem odříkala velmi stručně a už jsem mladé dámě podávala balíček karet. „Uvidíme, co nám karty prozradí do půl roku…jen se ujistíme, co váš sen znamená.“ Trochu zaváhala a pak kývla. „Tak si zamíchejte a podávejte, sama jsem zvědavá.“ Cítila jsem jakousi spoluúčast. „Karty nám ukazují, že vaše samota, pro kterou jste se rozhodla, brzy skončí. Do cesty vám vstoupí muž a prožijete velkou lásku, ze které se narodí děvčátko. Intuice mi napovídá, že vaše ještě nenarozená holčička se vám ukazuje ve snu.“ Moje příjemná klientka zbledla a vypadala dost nejistě. Trochu zaváhala a pak odpověděla: „To nemyslíte vážně. Děti už mít nechci a nikomu nevěřím.“ Její hlas zněl zklamaně a mně bylo líto, že jsem v ní neprobudila jiskřičku naděje.

Čas plynul a po dvou letech se mi tato žena ozvala. „Musím vám poděkovat, ale dnes od srdce. Mám dcerku Lucinku a jsem zamilovaná do jejího otce. Konečně mám domov.“ Její hlas zněl vyrovnaně a já prožívala pocit jejího štěstí.

Regina Ivana Sádlová Kupcová

Foto: Milan Janouch

Komentáře