Požáry v Izraeli: Zatčeno bylo 11 osob, vyšetřování probíhá v utajení.

JERUZALÉM – V Izraeli zuří již čtvrtý den požáry. Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan uvedl, že u poloviny požárů je podezření, že byly založeny úmyslně. Pro záměrně založené lesní požáry, které již několik dní zuří na různých místech Izraele se již objevil název „žhářská intifáda“. Střídavě se objevují zprávy o tom, že ohně jsou již pod kontrolou a že jsou pod kontrolou „téměř všechny požáry“. Izraelští hasiči a záchranáři bojují s požáry, které se po dvou měsících sucha šíří s děsivou rychlostí. Zasažena byla především zalesněná místa od Naharije na severu po Beerševu na jihu země. Ve středu jich bylo zaznamenáno 220. Do boje s ohněm byly povolány stovky armádních záložníků. Přibližně u poloviny požárů je vážné podezření na úmyslné zavinění. Na některých místech se našly zbytky zápalných materiálů a tekutin. U dalších policie dovozuje úmyslné zavinění ze způsobu šíření ohně. Každý jednotlivý požár bude prošetřen, do vyšetřování je zapojena Šin Bet.

Premiér Netanjahu prohlásil, že každý požár, který je důsledkem žhářství či vyzývání ke žhářství, bude posuzován jako teroristický čin. Policejní prezident Roni Al-Šejch uvedl, že pokud byly požáry založeny úmyslně, lze „bezpečně dovodit… že měly politickou motivaci“. Ministr školství Naftali Bennett (Židovský domov) napsal na Twitter: „Jen ti, kterým tato země nepatří, jsou schopni ji zapálit.“ Tyto výroky vyvolaly rozhořčené reakce palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse: „Hoří naše stromy a země naší historické Palestiny,“ prohlásil. Zároveň obvinil izraelské úřady, že se z požáry snaží „politicky zneužít“. Ne všichni Arabové však s Abbásem souhlasí. Na Twitteru se od čtvrtka ráno šíří arabský hashtag “#Israelisburning” a někteří uživatelé z arabských zemí vyjadřují radost z živelné katastrofy. Například tweet imáma Velké mešity v Kuvajtu hlásající „vše nejlepší plamenům“ a doplněný smajlíkem, měl ve čtvrtek 16 tisíc sdílení a 15 tisíc „likes“.

Haifa

Nejvíce je zatím požáry zasažen sever Izraele. V Haifě bylo včera evakuováno na 80 000 obyvatel z dvanácti různých čtvrtí. Opuštěné oblasti hlídá policie, aby zabránila případným krádežím, obyvatelům zatím nedoporučuje vracet se domů. Ve čtvrtek večer bylo do boje s ohněm nasazeno cca 350 hasičů a 117 hasičských vozů. Škody na majetku nejsou zatím vyčíslené.

Zahraniční pomoc

Řecko poslalo na pomoc Izraeli tři hasičská letadla (dva bombardéry 415 a dva letouny Hercules), Kypr jeden Air Tractor. Další letadla vyslaly Chorvatsko, Itálie Turecko a Rusko (Beriev Be-200, který již zasahoval při požáru hory Karmel před šesti lety). V pátek dopoledne dorazila i dvě letadla z Ukrajiny a dvě z Francie. Netanjahu se obrátil na americkou společnost Global Super Tanker, která hasicí letadla pronajímá, a požádal o vyslání největšího hasičského letounu světa, Supertankeru 747, který může být nasazen i v noci. Měl by dorazit v nejbližších hodinách. Zahraniční pomoc je životně důležitá protože současných 14 hasičských letadel, které má Izrael k dispozici, nemůže samo situaci zvládnout. Palestinské úřady vyslaly na pomoc čtyři hasičské vozy. Není to poprvé, co Palestinci pomohli Izraelcům v boji s plameny. Při požáru hory Karmel před šesti lety přijelo na pomoc devatenáct palestinských hasičů.

Zatčení a vyšetřování

Ve středu policie zatkla čtyři silničáře, kteří u vesnice Nataf, kteří jsou v podezření, že si během přestávky rozdělali oheň, který se vymkl kontrole. Byli propuštěni na kauci. Oheň u armádní základny v Neve Jair zase může mít na svědomí voják, který odhodil cigaretu. Méně jasné už jsou počty zatčených za podezření z úmyslného založení ohně a z vybízení ke žhářství. Ve čtvrtek mělo být za podněcování k zapalování lesů zatčeno 11 osob. Vyšetřování však probíhá v režimu utajení stejně jako teroristické útoky.

pozar

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/pozary-v-izraeli-zatceno-bylo-11-osob-vysetrovani-probiha-v-utajeni

Komentáře