Prezident USA Donald Trump se chystá navštívit Izrael

WASHINGTON – Plány na první prezidentskou návštěvu Donalda Trumpa v Izraeli dostávají konkrétní obrysy. Ve středu o tom informovalo rádio Rešet Bet. Probíhající jednání nepřímo potvrdil i Bílý dům. Podle izraelské zastupující ministryně zahraničí Cipi Chotovelyové měl během čtvrtka 27. dubna přiletět do Izraele Trumpův přípravný tým a dojednat program. Prezident USA pravděpodobně navštíví Izrael 21. května nebo mezi 23. a 24. květnem. Ve druhém případě by návštěva připadla na výročí šestidenní války. Pokud k tomu dojde, půjde o jasné symbolické gesto, uznávající izraelské hranice po roce 1967 i vládu nad Jeruzalémem. Během návštěvy bude Trumpa patrně provázet jeho židovský zeť Jared Kushner a dcera Ivanka. Půjde o první Trumpovu návštěvu Izraele ve funkci prezidenta. Poprvé však tuto zemi navštívil roku 1989, jak ukazuje nedávno zveřejněná složka ministerstva zahraničí.

Zároveň podle Trumpova tiskového mluvčího Seana Spicera prezident USA „usiluje o ukončení osadnického sporu mezi Palestinci a Izraelem“. V tomto směru již jednal i s prezidentem Palestinské autonomie, Mahmúdem Abbásem. Tématem bude samozřejmě i možnost přesunutí amerického velvyslanectví do Jeruzaléma.

trump

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/prezident-usa-donald-trump-se-chysta-navstivit-izrael

Komentáře