Producentka Helena Bendová: Velikonoce by měly být především o rodinné pohodě.

Helena Bendová, česká producentka, zakladatelka společnosti ArtBotič a znovuobnoveného Divadla Na Slupi. Spolupracuje s umělci z celého světa, podporuje kreativitu dětí, dospělých a otevírá dveře i seniorům a mentálně postiženým. 

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Když jsem byla malá holka a slečna, tak k nám chodili koledníci a dostala jsem vždycky strašný výprask. Doma u nás koledují hlavně naši dědečkové, můj manžel a syn. Jednou za rok jim tedy s dcerou uděláme velkou radost, že nás mohou sešvihat. Dostanou od nás většinou čokoládové dobroty. Vajíčka jsem barvila s dětmi, když byly malé, dnes kupuji malované.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Loňské Velikonoce jsme s manželem měli oba pracovní, protože do velikonočních dnů přišlo natáčení. Letošní Velikonoce má můj manžel pracovní a já budu s radostí relaxovat doma s velikonoční výzdobou. Vzhledem k tomu, že máme dospělé děti, které mají svůj program, tak si určitě naplánujeme společný oběd či večeři a navštívíme rodiče.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Před lety jsem pravidelně dělávala velikonoční jarmarky a velikonoční dílny, kde se malovala vajíčka a pletly se pomlázky.
Doma si vyzdobím byt již zakoupeným zbožím, upeču beránka, nádivku a jak jsem říkala, necháme se v pondělí s dcerou vždy vyšlehat našimi rodinnými koledníky.

Vnímáte Velikonoce jako křesťanský svátek?

Ano. Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem.

Co obvykle vaříte…?

Moje dcera má nejraději nádivku, můj syn sportovec chce vždy hodně masa…Tak to musím nakombinovat (smích).

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

No počasí si s námi dost hraje, takže jsme zažili Velikonoce i se sněhem. Ale Velikonoce jsou většinou takovým předělem od zimního do jarního období.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Já si myslím, že všechny svátky by měly být především o rodinné pohodě. Vzhledem k tomu, že jsme všichni vytížení, tak se snažím alespoň o svátcích všechny obvolat a s někým se setkat, koho jsem dlouho neviděla.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře