Psychika s trochu jinou tváří – Deprese
Modelka Charlotte Hops – Chmelová o depresích
Ačkoliv jsem nestudovala psychologii ani psychiatrii, ráda se s vámi podělím o můj pohled na deprese. Ty zná asi každý, ale ne každý jim věnuje pozornost.
Z lehkých depresí se mohou vyvinout těžké problémy, když jim nevěnujeme pozornost. Bohužel to není výsada jen dospělých. Následek dlouhodobého stresu a špatné životosprávy způsobí deprese i malým dětem. Jak je to možné?
Například jsou rodiče sami ve stresu kvůli práci a penězům. Nebo se hádají a rozvádějí a prožívá to i dítě a může se dostat do depresí. Často se to svádí na období třeba vzdoru. Dítě se vzteká, brečí i vzdoruje. Větší děti se mohou počůrávat. Většinou svým chováním, pláčem i vztekem dává dítě najevo, že se mu něco nelíbí. Může se jednat o první fáze depresí. Dítě neví co se děje, jen to cítí a je v nejistotě. Rada: Mluvte s dětmi na rovinu bez ohledu na věk. Děti jsou chápavé.
Pokud deprese budeme přecházet jako chřipku, nastanou velké problémy. Ze začátku na sobě nepocítíte nic, ale pak nastane období, kdy nebudete mít na nic náladu. Budete podrážděni, nebudete mít kontrolu sami nad sebou. Stav se může zhoršit a nastanou problémy stejně tak, jako u každé přecházené nemoci. Léčba je pak dlouhodobá. Někdy je třeba i hospitalizace na psychiatrickém oddělení.
Deprese neléčené ale i léčené si vyžádaly mnoho životů. Proč tomu tak je? Lidé o depresích mnoho nevědí a bojí se o nich mluvit. Stále se o lidech, kteří trpí depresemi a chodí za specialistou tvrdí, že jsou blázni. Pravdou ale je, že jsou to lidé, kteří mají nemocnou duši, ať už z jakéhokoliv důvodu. Trauma po autonehodě, znásilnění, úmrtí blízkého nebo týrání fyzické i psychické. Šikanování a různé ponižování v dětství. Tomu se dá snadno předejít. Naslouchat druhým, nevnucovat svůj názor jako: Zase si vymýšlíš hlouposti. Neber si všechno osobně. Moc věcí řešíš, atd. Nikdy nemůžete vědět, jak ten dotyčný na tom je po zdravotní i psychické stránce. Těmito frázemi spíše ublížíte, než pomůžete. Sledujte změnu chování dotyčného, například nezájem o kroužky. Vyhýbání se kolektivu nebo zvýšená agrese či smutek může naznačovat první fáze depresí. Tím, že vám to nebude lhostejné, pomůžete.
Deprese mi vzala ne jednoho kamaráda. Naposledy 23. 12. 2015 se musela rozloučit rodina mého známého s člověkem, který trpěl touto nemocí. Nebyl to blázen. Jen měl bolavou duši, a přitom krásné srdce.
Toto jsou moje poznatky a názory. Jsem s těmito lidmi v kontaktu a tak se o ně zajímám. Ale pozor, nepleťme si deprese, když ráno vstanete se špatnou náladou .
Charlotte Hops – Chmelová, 6.1.2016