Režisér Magnusek: Řada názorů Jany Yngland Hruškové by se měla brát vážně.

Rozhovor s režisérem, producentem, scénáristou, hercem a zastupitelem města Náchod Tomášem Magnuskem

Jak a kdy jste se dostal k Vaší filmové profesi?

První film jsem natočil v roce 2009 a byl to snímek Pamětnice. Tím v podstatě začala moje práce v tomto oboru. Nic z filmového oboru jsem nevystudoval, takže jsem v podstatě samouk a v těch prvních projektech to bylo znát. Snažím se v podstatě zdokonalovat s každým projektem. K filmové profesi, dá-li se to tak říci, jsem se skutečně dostal pouze tím, že jsem si chtěl splnit sen.

V tvorbě filmů zastáváte mnoho „rolí“ – herec\scénárista\režisér\producent ad? Jakou z nich děláte nejraději? 

Herec.

Je to Vaše původní profese? 

Není, vystudoval jsem speciální pedagogiku – vychovatelství. Původně jsem byl vychovatel a učil jsem několik hodin. V letech 2008 – 2010 jsem učil.

Ve Vašich filmech je zajímavé, že do nich obsazujete legendy českého filmu (Valentina Thielová, Eva Hrušková ad.), které už dlouho na televizních obrazovkách nebyly vidět. Jaká je to pro Vás zkušenost?

Já jsem  chtěl mít v každém snímku, který budu dělat nějakou starší hereckou legendu a nebo i herce, který se třeba tak často neobjevuje. V podstatě jsem si na začátku té práce připravil dlouhý seznam herců, se kterými bych chtěl pracovat a jím se řídím. Práce s každým hercem, ať už má jakýkoliv věk či jméno je zkušeností.

Váš diváky oblíbený seriál Stopy života najednou zmizel z obrazovky. Můžete nám vysvětlit, co se vlastně stalo?

Myslím, že nezmizel, televize jej občas reprízuje a to je dobře.

Jedna z epizod tohoto seriálu, která mne nejvíce zaujala, byla epizoda Poslední sbormistr, kde si v hlavní roli zahrály dva manželské páry (Jan Přeučil s Evou Hruškovou a Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou) a navíc i dvě Popelky (Eva Hrušková a Libuška Šafránková). Jak Vás tato kombinace napadla?

Napadlo to mne a dlouho jsem o tom přemýšlel. Všichni čtyři se na ty role výborně hodili. Věděl jsem to hned, když jsem scénář s J. Cimickým psal. Nejdéle jsem to celé probíral právě v Evou Hruškovou, která velmi přemýšlela o tom, zda do toho půjde. Radila se s maminkou i s dalšími a nakonec to bylo geniální. Celá ta spolupráce a celé to natáčení. Všichni čtyři jsou to skvělí lidé, se kterými mi bylo velmi dobře a myslím, že je to na tom výsledku znát.

Eva Hrušková má sestru – Janu Yngland Hruškovou, což je legendární zpěvačka z Novákova MEMENTA, a nyní se také politicky angažuje a ostře kritizuje uprchlickou krizi v Evropě. Souhlasíte s ní?

Znám Janu Hruškovou právě přes Evu. Znám její názory na uprchlickou krizi a také její názory na řešení. Určitě bych nepodceňoval její zprávy a zážitky jejích přátel případně příbuzných z Německa apod. Viděl jsem její vystoupení v České televizi. Dostala se později do roviny, že jí někteří nebrali vážně, ale řada těch názorů by se brát vážně měla. Já nejsem zastánce toho, že všichni muslimové jsou teroristi, že islám je samotný o sobě terorismus a podobně. Při všech těch útocích mimo Evropu, o kterých se tolik nepíše, umírají především muslimové. Velmi dlouho všem muslimům trvalo než se začaly vůči Islámskému státu vymezovat a to je snad ze všech těch argumentů nejdůležitější. Uprchlická krize je pouze důsledek toho, že se oni sami mezi sebou nebyli schopni s terorizmem vyrovnat.

V roce 2014 jste byl zvolen do zastupitelstva města Náchod. Co Vás vedlo ke kandidatuře a co jako politik prosazujete?

Chtěl jsem především podpořit kamaráda, starostu Jana Birkeho, který podle mne Náchod velmi změnil k lepšímu. Prosazuji více finančních prostředků do kulturní části městského divadla Beránek v Náchodě, jehož právě kulturní část se dlouho nerekonstruovala a také se zasazuji o to, aby se v Náchodě cítili lidi bezpečněji.

Slyšel jsem, že máte v plánu velký projekt v Babiččině údolí u České Skalice. Řeknete nám k tomu něco bližšího?

Ano, mám. Investoval jsem do toho s mojí rodinou všechny finanční prostředky.  Více na www.hereckemuzeum.cz. Teď hledáme všechny, kteří by nám s projektem mohli a uměli pomoci. Jde opravdu o první muzeum, ve kterém budou mít svoje místo téměř všichni čeští herci, kteří měli to štěstí a objevovali se v menších či větších rolích v českém filmu, televizi či divadle. Celý dům bude rozdělen na komerční a kulturní část a práce jsou už za více než polovinou. Čekali jsme několik měsíců na úvěr, kvůli čemuž se to zpozdilo a teď už nám chybí pouze 2 700 000,- Kč z celkového rozpočtu přes 30 000 000,- Kč. Splácet budu úvěr do konce života :-).

Máte v dohledné době v plánu nějaký další filmový projekt?

Natočil jsem snímek s pracovním názvem Kluci z hor. Je to opravdu snímek, na kterým jsem si dal velmi záležet. Na jeho přípravách, na realizaci. Nepřemýšlel jsem o tom, že něco neudělám pro to, že na to není čas nebo peníze. Pracovali jsme do poslední chvíle tak, abych si v kině pak neříkal, že jsem měl něco udělat jinak. Kdy film půjde do kin, zatím nevím, teď se bude stříhat.

magnusek

Komentáře