Režisér Pánek: Svítá na lepší časy české kinematografie. Jde jen o to, aby to divák poznal.

Rozhovor s režisérem Danem Pánkem

Jak a kdy jste se dostal k filmové tvorbě?

K filmové tvorbě – pokud se jí tak dalo říct, jsem se dostal, když mi bylo 17. Tenkrát jsme natáčeli s partou kamarádů různé komediální skeče a parodie. Vždy, když jsem na velkém place, tak si na ty začátky vzpomenu. Ani ve snu by mne tenkrát nenapadlo, že ty nevinná videa mne jednou vlastně dostanou až takhle daleko.

Podle československé filmové databáze jste natočil 4 studentské filmy, z nichž je asi nejzajímavější snímek Perfidia, ve kterém jste obsadil herecké špičky české kinematografie (Karel Roden, Marian Roden, Lukáš Langmajer ad.), což u studentských filmů není běžné. Jak jste se dostal ke spolupráci s těmito osobnostmi?

Napsali jsme scénář a mysleli si tenkrát na Mariana s Lukášem. K mému štěstí se jim myšlenka společně hrát gangstery líbila. Byl jsem tenkrát úplně vyplašenej z toho, že povedu tak výborný herce. Když pak do projektu, i když na symbolickou roli naskočil i Karel Roden – ten pocit se nedá popsat, když tvoříte svůj první film.

Také jste spoluzaložil nezávislou amatérskou filmovou skupinu Big Heads Films. Jakou má tato platforma náplň?

Nyní už nijakou. Dříve to byla skupina lidí, nadšenců, která tvořila poloprofesionální filmy a vlastně nebýt toho uskupení, tak asi filmy ani nedělám. S pár lidmi ale pracuji dodnes a je to krásnej pocit.

Tento rok jste debutoval s celovečerním filmem TAXI 121. Co Vás vedlo k natočení tohoto snímku?

Těch důvodů bylo víc. Největší byl ten, že jsem hledal vhodné téma pro debut, které se bude dát relativně snadno natočit. Vzhledem k tomu, že jsem fanoušek filmů typu: Collateral, nebo Telefonní budka, přišlo mi zajímavé si podobný styl a žánr vyzkoušet. Navíc jsem měl silná témata, které jsem chtěl ve filmu otevřít. Cítil jsem, že je to ten ideální projekt, v ideální čas.

V současné době také pracujete na filmu CHAMELEON. Prozradíte nám, o čem film bude a na co se můžeme ve filmu těšit?

Bohužel to tak není. CSFD není aktualizované. Chameleon je u ledu. Nepodařilo se nám zajistit financování, a tudíž se věnuji jiným projektům. Teď připravuji další thriller inspirovaný reálnými událostmi, který bude v severském stylu. K Chameleonovi se jednou vrátím.

Jak celkově hodnotíte vývoj české kinematografie?

Myslím si, že po letech jisté žánrové i kreativní stagnace přichází noví tvůrci, kteří se nebojí vyprávět zajímavé/náročné příběhy a přiblížit se publiku. Vzniká tu v současné době opravdu hodně zajímavých snímků a spousta debutů. Myslím si, že svítá na lepší časy. Jde jen o to, aby to divák poznal.

 

rozhovor-dp

-spyta-

Komentáře