Sára Saudková: Islám patří historicky a teritoriálně někam úplně jinam než do Evropy.

Rozhovor s českou fotografkou Sárou Saudkovou

Jaké typy fotek děláte?

Pracuji s klasickým analogovým aparátem na černobílé filmy, jsem zkrátka stará škola. Fotografie si pěkně po staru zvětšuji ve fotokomoře, což je nepředstavitelně krásný zážitek. Sice je to náročné na čas, na materiál, na oči i na záda, ale nedám na to dopustit. Výsledek je nepřekonatelný oproti digitální fotografii.

Inspirujete se stále tvorbou Jacquese Henriho Lartigueho?

To ne, mně stačí, když se jeho tvorbě obdivuji. Já se inspiruji vlastním životem a pan Lartique to nepochybně dělal taky a dělal to úchvatně.

Máte nějaký vzor?

Raději ne. Samozřejmě, když začínáte, nasáváte inspiraci ze všeho, co se Vám líbí. To je naprosto přirozené. A teprve když už stojíte pevněji na svých nohách, v tom lepším případě najdete cestu vlastní, v tom horším se motáte pořád dokola a zabloudíte. Ale fotografie by Vám měla přinášet radost v každém případě.

Co se Vám vybaví, když se řekne islám?

Víte, mně je upřímně jedno čemu kdo věří, ke komu se modlí, co jí, s kým spí, co si obléká a jak nakládá se svým životem. Ale neměl by tím obtěžovat své okolí. A islám patří historicky a teritoriálně někam úplně jinam než do Evropy. Tady nebude dělat dobrotu. Tady je uměle a úmyslně zaneseným agresivním plevelem, který má tendenci vyhubit původní rostlinstvo, které se vůči němu nedokáže bránit. Na nějaké přátelské soužití expanzivního bolševníku s domácími kopretinami zapomeňte.

Jste pro postavení islámu mimo zákon?

Tady v Evropě jednoznačně. Není to náboženství, které by bylo přátelské a má bohužel silnou moc zasahovat do lidských práv, lidských svobod, do postavení žen, do všeho, co je evropské kultuře blízké a dávno zakořeněné. Zeptám se opačně – myslíte, že by nám v muslimských zemích vycházeli  nadšeně vstříc se stavbou křesťanských kostelů a škol? S naší evropskou kulturou? S naším odíváním? S naší rovnoprávností vůči ženám? To by nám spíš podřízli krk.

Jste spokojená se současným prezidentem?

Jo. Je chytrý – což není málo a naopak je málo chytrých politiků. Umí mluvit spatra – to už svede opravdu málokdo. Nebojí se mluvit otevřeně a odvážně o tématech, která se dusí hyperkorektností. Když posloucháte pana Sobotku, můžete si ho pustit pozpátku  a ani si toho nevšimnete. Pan Zeman mluví jasně, a na to nejsou političtí mluvkové úplně připraveni. Neznamená to, že s ním se vším souhlasím, to opravdu ne. Dovede promluvit tak, že cítíte úlevu z toho, že konečně někdo promluvil lidskou řečí. Neadoruji ho, ale oceňuji, že mluví za lidi  a nikoliv – jak mu někteří rádi podsouvají –  že rozděluje lidi.

Jak hodnotíte film Fotograf?

Nehodnotím. Já ho neviděla, jen o něm slyšela, to mi stačí.  Raději chodím na dobré filmy.

Jak trávíte volný čas?

V ideálním případě naplno, tj. tak, že se zastavím až večer. Práce – děti – pohyb – přátelé – zábava. Tak nějak v tom pěkně cirkuluji a moc mě to baví. Miluji rychlou chůzi v kopcích. Ráda vyháním  svou smečku na pastvu – myslím tím dlouhé pochody s dětmi v přírodě. Jsem ráda zavřená ve fotokomoře.  Jsem však i výtečný kavárenský povaleč. A jsem závislá na hudbě, na té dobré…a tak chodívám na rockové koncerty i na vážnou hudbu a jsem pak jako v nebi.

 Co byste na závěr vzkázala našim čtenářům?

Je krásné být na světě, tak si toho važte a užívejte si toho času tady a teď. A všem přeji krásné jaro. Sára Saudková

saudkova

-spyta-; 9.2.2016

Komentáře