Šedesát let Jany Yngland Hruškové

Ač se to zdá neuvěřitelné, tak Jana Hrušková slaví na konci ledna tohoto roku šedesáté narozeniny. Poslední léta na sebe upozornila především účinkováním v pořadu Máte slovo a svou aktivitou na sociálních sítích, kde se vyjadřuje k uprchlické krizi. V minulých letech se živila hlavně výukou zpěvu.

Narodila se 30. ledna 1959 v Náchodě. Její život byl však spojen s Českou Skalicí, kde vyrůstala a kde nyní znova žije.
V Hradci Králové začínala své první umělecké počiny se skupinou Geneze. Později se objevuje také v televizním pořadu Dluhy Hany Zagorové – konkurz , kde zvítězila s písničkou Příboj. Účinkovala i v pokračování pořadu, který měl název Dluhy Hany Zagorové – Noc v pasáži. Ze stejného pořadu vzešla například i známá ostravská zpěvačka Tanja Kauerová.

Setkání po letech s Hanou Zagorovou

Ve stejné době ještě účinkuje v pořadu „Pozor, začínáme“ kde byla uvedena s písničkou Nejsi můj typ. V pořadu jí sekunduje například zpěvačka Lucie Bílá, Jakub Smolík apod. Pro Český rozhlas natočila několik písniček (na některých se podílí i autorsky) např. Tvář, Společenská výchova, Líná holka…

S Petrem Novákem v programu MEMENTO

Jana Hrušková později spolupracuje i s Leškem Semelkou, který jí napsal písničku Diskotango. Tato písnička je asi „největší hit“ Jany Hruškové. Koncem osmdesátých let navazuje spolupráci s Petrem Novákem a účinkuje v jeho koncertním programu Memento. Pod stejnojmenným názvem vychází i gramofonová deska, kde má Jana také několik písní.

V devadesátých letech přichází kariérní útlum. Jana Hrušková se vdává a odchází s manželem do Norska a později do Německa. Zde řadu let působila jako zpěvačka a hlavně jako učitelka zpěvu. V roce 2013 se Hrušková rozhodla Německo opustit a vrátit se zpátky do České republiky. Z počátku vystupuje společně se svou sestrou Evou Hruškovou a Janem Přeučilem v loutkovém divadle pro děti. Časem i zde pokračuje ve výuce zpěvu a sólovém vystupováním.

S příchodem migrační krize se začala veřejně k těmto situacím vyjadřovat. Velkou popularitu nabyla díky sociálním sítím, kde se její videa a články staly hojně čtené. Na základě těchto aktivit byla pozvána i do pořadů Máte slovo, DVTV nebo XTV. Byla také hostem v pořadu Noční mikroforum Vlastimila Harapese.

S Vlastimilem Harapesem přezpívala duet Jen pár dnů

Nelze opomenout ani její snahu kandidovat na prezidentku (2018 ).  V těchto letech také pravidelně vystupuje v Salmovské literární kavárně nebo v programu Vikýř. S koncem roku 2018 opět opouští Prahu a vrací se společně se synem do České Skalice. S Prahou se ale ještě úplně nerozloučila, dále tam jezdí hrát divadlo do mateřských školek a má tam koncertní turné. Ve východních Čechách nadále vyučuje zpěv, produkuje divadelní představení a věnuje se aktivitám na sociálních  sítích.

Ondřej Spýťa Syrový, Jan Macháček 

Komentáře