Senátor Láska (SZ): Je třeba přijít s jednotnou azylovou politikou celé Evropy

Senátor Václav Láska (SZ) o uprchlické krizi

Jste pro přijímání uprchlíků?
Pokud za uprchlíky považujeme osoby, jimž v jejich vlasti hrozí nebezpečí, ať už z důvodu války, nebo politické perzekuce, pak jsem pro přijímání uprchlíků. U takzvaných „ekonomických migrantů“, tedy osob jdoucích „jen za lepším životem“ by byla odpověď složitější.

Jak hodnotíte činnost a program Strany zelených v oblasti uprchlické krize?
Oficiální postoj zelených je zcela v souladu s mým. Koneckonců participoval jsem na jeho definici.

 

Jak naopak hodnotíte činnost Adama Bartoše a jeho Národní demokracie, nezdají se Vám jeho aktivity fašistické?
Adam Bartoš sám o sobě je člověk, s velmi zvláštním uvažováním. Vede seznam lidí, které bude věšet na stromy, až se dostane k moci. Vidí spiknutí úplně za vším. Židů, Američanů, zednářů, iluminátorů… Takhle se prezentoval dávno před migrační krizí. Teď si tohle téma migrace přivlastnil a zařadil ho do svého „zvláštního“ vidění světa. Jinými slovy bych řekl, že to není fašista, ale blázen.

Jste pro uzavření hranice před „nelegálními“ imigranty?
Hranice nelze uzavřít. Dávno (zaplaťpánbůh) nemáme hranice obehnany ostnatým drátem. Fakticky to nejde a ani to není řešení. Ale je třeba přijít s jednotnou azylovou politikou celé Evropy. Poctivě zkoumat, kdo do Evropy přišel, protože mu hrozí v zemi původu vážné nebezpečí, a těm pomoci. A kdo přišel za lepším životem a tam nastane selekce. Dokonce je možné, že abychom mohli pomoci všem uprchlíkům, budeme muset odmítnout všechny „ekonomické migranty“. Záleží na kapacitních možnostech Evropy. Bude to těžké a drahé. Ale je to jediné řešení oproti dvoum krajním řešením, zavřít hranice a nebo přijmout všechny, které jsou pro mě obě neakceptovatelné.

Souhlasíte s výstavbou uprchlických táborů?
Pokud v nich budou přijatelné životní podmínky a budou sloužit primárně k tomu, aby v nich proběhlo kvalitní a rychlé azylové řízení, pak ano, jsem pro. Je to lepší, než uprchlíky chytat při jejich tranzitu a pak je zavírat do zařízení s režimem vězení, jak je tomu v České republice.

Jak řeší senátoři za Stranu zelených uprchlickou krizi v horní komoře Parlamentu ČR?
Upřímně řečeno jsou naše možnosti nevelké. Určitě se snažíme vystupovat klidně, krotit negativní emoce. Většina projevů senátorů na tohle téma (nejenom těch za Stranu zelených) je poměrně racionální, s jasnou snahou klidnit strach a paniku lidí. Já osobně jsem právě ve fázi, kdy iniciuju reakci senátorů na apel vědců. Zelení senátoři již ji podpořili, teď čekám na reakci ostatních.

Jaký předpokládáte další vývoj s imigranty?
Mám obavy. Mám strach z toho, že agrese odpůrců uprchlíků bude stoupat. Že dojde k násilným útokům jak na uprchlíky samé, tak na ty, kteří jim pomáhají. Sídlo Organizace pro pomoc uprchlíkům je už teď terčem častých útoků. Neznámou pro mě je, jak naše společnost na tuhle agresi zareaguje.

Mgr. Václav Láska, senátor za Stranu zelených, 28.8.2015
láska

 

Komentáře