Senátor Láska (SZ): Klidně diskutovat o migraci je velmi těžké.

Rozhovor se senátorem PČR Václavem Láskou (SZ)

Co říkáte na útoky, které se odehrály v Německu? Spojujete tyto útoky s imigranty?
Máte na mysli útoky na azylová centra? Nebo ty silvestrovské? A vlastně je to jedno, které myslíte. Obojí je spojeno s otázkou migrace a obojí je ukázkou cesty se špatným koncem, ke kterému se dobereme, když nezvládneme integraci azylantů do naší společnosti.

EU zvažuje uzavření hranic schengenského prostoru. Pomůže to?
Myslím si, že úplné uzavření hranic není fakticky možné. Nicméně opatření, které povedou k tomu, že země schengenu budou mít přehled o tom, kdo na jejich území vstupuje, jsou na místě.

Jak Vy byste řešil uprchlickou krizi?
Asi základem je kvalitní azylové řízení. To rozdělí migranty na uprchlíky, kteří dostanou azyl a ti, kteří na něj nárok nemají. Pro první skupinu je třeba vytvořit podmínky pro úspěšnou integraci, aby přijali pravidla země, která jim chce pomoci a aby se tu cítili dobře a bezpečně. A u druhé je třeba řešit vrácení do země původu.

Myslíte si, že téma imigrace vede k radikalismu a rozděluje společnost?
Ano, a to velmi. Moje osobní zkušenost je taková, že nezřídka mne někteří lidé neposuzují podle toho, co jsem za posledních dvacet let dělal, ale pouze a tolik podle mého postoje k migrační krizi. Tak to prostě je,  jako by váš veřejný život začal úplně od nuly před půl rokem. Klidně diskutovat o migraci je velmi těžké. Navíc, snažíte-li se o nějaký „střední“ postoj, často dostanete naloženo z obou stran.

Jak hodnotíte prezidenta Zemana v řešení otázek imigrační krize?
Jako člověka mimořádně škodlivého. Člověka, který uráží, útočí, obviňuje a sám pak volá po toleranci. Člověka, který radikalizuje společnost, když jeho příznivci by mu odpustili i vraždu, ale jiné nenávidí pro jediné ošklivé slovo na adresu svého oblíbence.

Jak hodnotíte aktivitu Strany zelených v oblasti uprchlické krize?
Za zelené odvedli obrovský kus práce jednotlivci (straníci) jako Michal Berg nebo Monika Horáková a desítky dalších, kteří ukázali principy zelených tím, že pomáhali uprchlíkům osobně a v terénu. Jako celek však Strana zelených nebyla vidět a slyšet tak, jak bych si asi představoval.

Jste spokojený s novým předsedou SZ Matějem Stropnickým?
Matěj na svou příležitost dělat zeleným předsedu čekal hodně dlouho. A já mu dám nějaký čas, ukázat co v něm je a jak to se zelenými myslí, než se třeba začnu vyjadřovat k jeho předsednictví.

Jste pro spolupráci s Ruskem v boji proti ISIS?
Nesporně je třeba s Ruskem v této otázce spolupracovat. Ale při této spolupráci je třeba mít na paměti, že současné putinovské Rusko je prostě nevěrohodný a nedůvěryhodný partner. Proto je třeba být obezřetný. Ale z řešení problémů ISIS jej vynechat nelze. Stejně jako třeba Írán.

1083223_peake-babis-laska-krnacova-bernard-kraus-ondracka-benesova-rychlik

-spyta-; 2.2.2016

Komentáře