Senátorka Filipiová: Evropská unie se snaží doslova Izraeli škodit.

Rozhovor se senátorkou PČR Danielou Filipiovou (ODS)

Co se Vám vybaví, když se řekne Izrael?

Země zaslíbená. Vybavím si příběhy lidí, kteří při jednotlivých alijích přicházeli do země svých předků a z pouště a bažin vydobyli kvetoucí zahradu. Vybavím si záběry lidí, kteří po válce, když se konečně dostali do země svých předků, poklekli a líbali svou domovinu.
Země, která je mi blízká.
Země, která vás svou atmosférou a lidmi chytí za srdce.
Země, která přestože je od prvního dne vzniku ve válce, neuvěřitelně prospívá.

Jak hodnotíte EU v oblasti zahraničních vztahů s Izraelem? Nezdá se Vám, že svou „propalestinskou“ politikou čím dál tím více podkopává Izraeli nohy?

Kdyby „jen“ podkopávala nohy! EU se doslova snaží Izraeli škodit. Posílá do „Palestiny“ miliony eur a nekontroluje, na co jsou použity. Kdyby se všechny ty peníze daly do infrastruktury a ne do výstavby tunelů sloužících k průniku teroristů na území Izraele, bylo by pásmo Gazy prosperující oblastí.

Na podzim minulého roku Evropská komise schválila pokyn, na jejímž základě je izraelské zboží z palestinských území označováno upozorněním, že jde o produkt pocházející z židovské osady. Nepovažujete to za diskriminační?

Diskriminační není to správné slovo. Je to antisemitské. Navíc to paradoxně poškodilo „palestinské“ zaměstnance. Možná to byl další cíl tohoto opatření. Nezaměstnaný člověk je nespokojený člověk, který si může vylévat zlost a tím ještě více eskalovat počet útoků na civilní obyvatele – židy.

Radikální palestinské hnutí Hamás, které dennodenně páchá teroristické útoky na území Izraele, bylo před lety evropským soudem vyškrtnuto ze seznamu teroristických organizací EU. Mělo by být podle Vás opět zařazeno na tento seznam?

Jednoznačně. Víc k tomu nemám co dodat.

Izrael má od konce května nového ministra obrany – Avigdora Liebermana, který je proti mírovému jednání s Palestinci a navíc chce změnit legislativu tak, aby bylo možné udělovat trest smrti Palestincům, kteří zabijí při útoku Izraelce. Myslíte, že je to dobrý postup?

Na jednu stranu postoj pana ministra chápu. Každodenní zabíjení civilistů – teď zrovna třináctileté dívky spící doma – je k nevydržení. Prosazuje ono starozákonní oko za oko, zub za zub. Ale celé věci by to jen ublížilo. Touha po trestu smrti (například ve výše uvedeném případě) je možná oprávněná, ale uplatňovat jej, by podle mě vedlo k eskalaci napětí.

V Evropě poměrně narůstá antisemitismus, v čem vidíte příčinu?

Evropu ovládají levicové strany, a ty byly vždy antisemitské. Navíc v Evropě vzrůstá počet muslimského obyvatelstva.

V České republice antisemitismus především vyvolává Adam Bartoš a jeho Národní demokracie. Nepovažujete jeho aktivity za trestuhodné?

Antisemitismus je pro mě zcela nepřijatelný, ať jej hlásá kdokoliv.

Tento rok Izrael oslavil 68. narozeniny od svého založení. Co byste mu popřála?

שָׁלוֹם… Shalom…

KOT2902db_filipi_3

-spyta-

Komentáře