Seznam míst, která byla prohlášena obětí žhářského terorismu

V této fázi vydalo Ministerstvo financí seznam míst, která se stala obětí žhářského terorismu během minulého týdne a obyvatelé, jejichž domy či byty byly zničeny anebo vážně poškozeny ohněm budou odškodněni ze státní pokladny.  Nejvíce bytů a domů utrpělo v Haifě, kde bylo zničeno 400 až 530 bytů (přesné číslo dosud není k dispozici, protože ne ve všech případech  jsou k dispozici posudky statiků). Dále město Zichron Yakov, vesnice Tal-El,  Dolev, Gilon, Talmon, Nirit a Newe Tzuf (zvámý také jako Chalamiš).  Na základě informací Policie, IDF a  záchranářů je zřejmé, že požáry vznikly jako důsledek žhářství na základě etnické a národnostní nenávisti. Tolik úřední zpráva. To pro ty z našich čtenářů, kteří si snad myslí, že k požárům došlo v důsledku výlučně přírodních podmínek. Jistě sucho a prudké větry přispěly k intenzitě požárů, ty ale nevznikly samy sebou.

V případě ohně, který vznikl bez prokázaného cizího zavinění je za kompenzaci odpovědná pojišťovna, pokud ovšem byl majitel nemovitosti pojištěn. V tomto případě ale budou oběti odškodněny ze státního fondu pro oběti teroru.

Boj s ohněm byl nejkomplikovanější ze situací s níž se střetli izraelští hasiči v celé své historii. Dva tisíce hasičů stálo proti více než 1773 požárům mezi 18. a 26. listopadem. Podpořilo je 450 vojáků IDF a 69 požárníků z Kypru. Kromě toho působilo v Izraeli také pět požárních vozů s posádkami z Palestinské autonomní správy. Vedle toho hašení podporovalo 14 izraelských  letadel a 19 letadel ze zahraničí, která významně přispěla k uhašení požárů.

Izraelská policie v počtu asi 20000 mužů zajišťovala bezpečnost v souvislosti s požáry.

Suchá čísla pochopitelně nemohou popsat tragedie rodin, které ztratily střechu nad hlavou, mnohdy také svoje vlastní podniky, vznikly velké ekologické škody, traumata …. Nelze ale neříci, že nebyly žádné ztráty na životech,  zraněni, tedy viditelná fyzická zranění byla byla minimální. Ale nelze zavřít oči nad tím, že žháři – teroristé měli v úmyslu zabíjet. Tento úmysl se jim nepodařil a zde se není třeba bát říci, že jsme svědky zázraku.

izr

Zdroj: http://eretz.cz/2016/11/seznam-mist-ktera-byla-prohlasena-obeti-zharskeho-terorismu/

Komentáře