Skupina chasidských Židů navštívila Josefovu hrobku, Palestinci je zasypali kamením

NÁBLUS – Asi šedesát věřících, hlásících se k větvi breslovských chasidů, se v noci na úterý (23.8.) vypravilo na vlastní pěst a bez vojenské ochrany k Josefově hrobce, která se nachází u palestinského města Náblus (biblický Šekem). Toto posvátné místo, k němuž se vztahují všechna tři monoteistická náboženství, mělo podle dohod z Osla zůstat pod kontrolou Izraele. Izraelská armáda však areál vyklidila v roce 2000 v souvislosti s druhou intifádou a poté byla hrobka dvakrát cílem žhářského útoku Palestinců. Od té doby sem židovští poutníci mohou přicházet jen jednou za měsíc, a to vzhledem k bezpečnostní situaci jedině v doprovodu vojenské eskorty. Podle armádních představitelů byla pouť k hrobce, nacházející se v zóně A pod správou Palestinců, bez vojenského doprovodu porušením zákona a rovněž projevem hrubé nezodpovědnosti, ohrožující jak poutníky samotné, tak i vojáky. Ti museli vyrazit na záchrannou akci poté, co Palestinci zasypali židovské poutníky kamením a dva z nich lehce zranili. Tři desítky židovských poutníků poté policie zadržela a odvedla k výslechu.

Posvátné místo v Náblusu je častým ohniskem násilných incidentů. Před dvěma měsíci vrhali palestinští obyvatelé Náblusu kameny a hořící pneumatiky na izraelské vojáky, kteří doprovázeli stovky zbožných Židů k modlitbě u hrobky. Palestinští výtržníci byli rovněž pachateli žhářského útoku na hrobku vloni v říjnu. Jejich čin odsoudili izraelští představitelé i prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Vzápětí po vypálení hrobky v říjnu 2015 se skupina asi třiceti Izraelců pokusila na místo dostat, údajně proto, aby obhlédla škody. Podobně jako při incidentu tento týden však svou akci nekoordinovali s armádou. Pět z nich vytáhli Palestinci z aut a zapálili je. Příslušníci palestinských bezpečnostních služeb je ztloukli, a teprve poté je předali zpátky do Izraele.

židé

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/skupina-chasidskych-zidu-navstivila-josefovu-hrobku-bez-vojenskeho-doprovodu-palestinci-je-zasypali-kamenim

Komentáře