Smrt legendární kartářky Jolandy – jaká byla ve skutečnosti?

V sobotní podvečer zasáhla Česko smutná zpráva. Navždy odešla populární kartářka Jolanda. Ve známost široké veřejnosti vstoupila díky svému specifickému projevu v pořadech EZO TV.

Narodila se v Českých Budějovicích, poslední léta života trávila v Děčíně. Za svůj život vystřídala mnoho povolání. Byla pečovatelkou na chirurgii nebo také pomocnou dělnicí. Dar jasnozřivosti podědila po mamince. Sama přiznávala, že věštbu a výklad z karet provozovala již od útlého dětství. O svém soukromí a věku Jolanda nerada hovořila. V žádném z rozhovorů ani neuveřejnila, kolik má přesně dětí. Rozhovorů za svůj život poskytla pouze několik, velmi bedlivě si střežila své soukromí. Na rozhovory a natáčení jí většinou doprovázel někdo z rodiny.

Poprvé se objevila na televizních obrazovkách v roce 2011 v nočních vysílacích hodinách pořadu EZO TV. Pořad se vysílal přímým přenosem z Maďarska, kam bylo třeba pravidelně dojíždět. Vedení společnosti EZO TV bylo po prvních odvysílaných dílech zahlceno reakcemi diváků. Polovina diváků se u rétoriky Jolandy bavila, druhá polovina byla nadšena jejím věšteckým umem. Dlouhou dobu se Jolanda kvůli své kontroverzi v pořadu EZO TV  neobjevila. Naposledy se v tomto programu objevila v roce 2014. V té době byla již naprostou hvězdou internetu. Její hlášky jsou dnes již legendární a každý si většinou našel „tu svojí oblíbenou“. Popularity Jolandy využila také řada obchodníků, kteří její hlášky tisknou dodnes na trička, hrnečky nebo dárkové předměty. Mladí nadšenci dokonce vytvořili mobilní aplikaci, která přehrává hlášky Jolandy.

Sama Jolanda byla hostem pořadů Máte slovo nebo Jaromír Soukup Live. Byl o ní natočen dokument Ezopové aneb linka je volná. Stala se také terčem nesčetného množství parodií a satirických pořadů. Ze své nechtěné popularity si nic nedělala. Vystupovala také v reklamách na pivo Gambrinus, kde věštila z půl litru.

Její poslední vystoupení bylo v pořadu s Jaromírem Soukupem. Spoluúčinkující byla také Ivana Regina Sádlová, Jan Saavedra, Stanley Bradley a Vlastík Plamínek. Ten na Jolandu v našem rozhovoru krátce zavzpomínal. Její věštectví zhodnotil jako velmi kvalitní. Její um byl dokonalý, propracovaný a své řemeslo ovládala dokonale. Jediné, co její pověst kazilo byla neznalost českého jazyka a špatná rétorika. Ta mohla být způsobena i stresem z živého vysílání. Vlastík na Jolandu vzpomíná s pokorou a bez zášti. Byla to právě ona, kdo Vlastíka v živém vysílání označila „za blázna s bubínkem, co je vyfetovaný toluenem“. Tuto skutečnost Vlastík Plamínek omlouvá tím, že Jolanda neznala detaily jeho práce s meditací. Na poslední vysílání s ní vzpomíná jako na příjemné natáčení. Jolanda sama od sebe nikomu nesdělovala nic, se svou nemocí se nesvěřila. Podle informací serveru Extra.cz Jolanda podlehla zápalu plic.


Jolanda byla nejvýraznější postavou společnosti EZO TV. I po skončení pořadů, které firma připravovala byla stále velmi vyhledávanou vědmou, za kterou neváhali diváci utratit nemalé peníze na předražené lince.

REDAKCE

Komentáře