Souhlasíte se státní maturitou?
Souhlasíte se státní maturitou?
Ivo Valenta,
senátor PČR za Soukromníky
„Nejsem příznivcem státních maturit a raději bych přivítal britský model školství, kde jsou obdobou českých maturit zkoušky A-Levels. Studenti si zde v 16-ti letech vyberou tři či max. čtyři předměty, jimž se dva roky intenzivně věnují a posléze skládají závěrečné, většinou písemné, zkoušky. A škála maturitních předmětů je prý opravdu pestrá. Studenti studují to, co je baví a lépe se tak připraví na další studium na vysoké škole. Nevýhodou samozřejmě může být to, pokud student neví, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat. Četl jsem však i názor, že nemalé procento mladých lidí, kteří v 16 letech ukončí povinnou školní docházku, která je zakončena zkouškou všeobecného vzdělání – GCSE, dále ve studiu nepokračují a vzdělání si doplňují až posléze, pokud to vyžaduje práce, pro kterou se rozhodli. Pokud je tomu skutečně tak, lze vidět velký rozdíl mezi českým a britským školstvím, kdy u nás je v dnešní době maturita téměř nutností k získání jakéhokoliv zaměstnání (samozřejmě kromě tolik potřebných řemeslných oborů).“
—
Jaroslav Foldyna,
poslanec PČR a zastupitel města Děčín za ČSSD
„Státní maturita by měla být samozřejmostí u Gymnázií, obchodních akademií a škol, které chtějí být považovány za z hlediska vzdělání prestižní. A budou mít tak i jejich absolventi přednost na státní vysoké školy.“
—
Mgr. Tomáš Cikrt,
šéfredaktor Zdravotnického deníku a někdejší mluvčí MZ
„Nejsem odborník na školství – takže jenom názor otce a občana: Nevidím ve státní maturitě žádný přínos. Jedině snad z češtiny, aby tu byl nějaký jednotící prvek úcty k jazyku a historii, ale jinak špatnou školu státní maturity nezachrání a dobrou bude jenom otravovat.“
—
Marek Černoch,
poslanec PČR za Úsvit – NK
„Dobrý den, myslím, že současný systém je v pořádku. Nesouhlasím s povinnou maturitou z matematiky, protože matematika vyžaduje určitý „typ“ myšlení a pro toho, kdo na matematiku „hlavu“ nemá, je to handicap.“
—
Mgr. Jana Volfová,
místopředsedkyně Bloku proti islámu a někdejší poslankyně PČR
„Se státní maturitou souhlasím. A dokonce bych šla i dál. Zavírala bych školy, kde více než 50% studentů neuspěje u státní maturity a jsou takové. Škola, která neumí připravit většinu svých studentů na maturitu, nemá oprávnění k existenci.“
—
Jiří Maria Sieber,
herec a spisovatel
„Souhlasím. Já občas přijímám do mé realitní kanceláře sekretářky. Jsem zoufalý, když mi dívky přinesou své maturitní vysvědčení a předloží svůj životopis. Když jim ukážu, že ve svém životopise mají 35 pravopisných chyb a že Most se píše s velkým M, tak se urazí. Buď nepochopily pravopis na základní škole i střední škole, nebo na to kašlou. Obě varianty jsou špatné. Ostatní zaměstnavatelé jim to neřeknou a rovnou jejich žádosti o práci vyhazují do koše. Soukromé školy chrlí spoustu maturantů, kteří nezvládnou ani pravopis. Proto je nutné, aby maturita byla na opravdu úrovni středoškolského vzdělání.“
—
PhDr. Jana Semelková,
šéfredaktorka nakladatelství JaS
„Vzhledem k tomu, že jsem ji sama zažila, nemám proti ní odpor. Navíc se domnívám, že ukáže schopnost každého lépe, než maturita „upečená“ pro potřebu školy. Dobří se jí bát nemusí a uvidí, že se dokážou v konkurenci budoucí profese prosadit, hned je něco nezlomí. Ti, kdo na to nemají, musí zapnout nebo zkusit méně náročná studia. Ano, zdá se mi na místě. Záleží však i na zkoušejících, tedy těch, kdo je připraví, aby byli dobří, odborně na výši a jen nechtěli dokazovat svou nadřazenost. Tak to cítím.“
—
Mgr. et. Bc. Veronika Černucká,
spisovatelka detektivek
„Obecně se státními maturitami nesouhlasím. Líbila by se mi společná témata a žánry do písemné části v češtině, ale nechala bych klasické okruhy, které si vytvoří škola. Negativa převažují, státní maturity jsou drahé, o ničem vlastně nevypovídají a ve finále se studenti soudí se státem. Každý soudný člověk – zaměstnavatel – chápe, že je jiná úroveň studentů na gymnáziu a na odborné škole, státní maturita, nematurita.“
—
-spyta-
DUBEN 2016