Soukromníci: Eroze EET. Osekávat ji chtějí i její autoři.

Elektronická evidence tržeb byla kontroverzním tématem od samého počátku. Do tábora těch, kteří v online sledování tržeb vidí problém, se ale nyní dostávají i ti, kteří tomuto opatření původně pomáhali na svět. KDU-ČSL dokonce přišla s návrhem, aby byla zcela zrušena třetí a čtvrtá fáze. Pro hospodské a hoteliéry, stejně jako pro obchodníky, kteří do systému vstoupí v březnu, by ale povinnost evidovat zachovali.

„Co je k tomuto návrhu vede, ponechme stranou. Podstatné je, že by se tak ze současného nástroje buzerace živnostníků a firem stalo navíc opatření, které významně diskriminuje určitou část podnikatelského prostředí. Jistě, elektronická evidence tržeb je totální přešlap, který pouze zvyšuje náklady a zatěžuje podnikatele. Jsme ale ostře proti zavádění nejrůznějších výjimek a úlev. Jediným řešením, které vidíme a budeme vždy prosazovat, je urychlené zrušení celého systému,“ říká předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer.

Lidovecký návrh přitom není prvním pokusem EET „změkčit“. Už dříve z vládní koalice zazněly hlasy volající po výjimkách pro farmářské trhy či e-shopy. A přímo ministr financí navrhoval výjimku pro fyzické osoby, které budou mít daň stanovenou paušálem a omezené tržby. Samostatnou kapitolou je pak zrušení možnosti online nahlásit provozovnu, kde nebyla vydána účtenka. „Stalo se to, co jsme tvrdili – tento anonymní systém byl zneužíván. Vnikl tím prostor pro vyřizování účtů,“ doplňuje Petr Bajer.

EET je pro nás komplikace, zní z firem holdingu Agrofert
Další střípek do mozaiky nesmyslnosti elektronické evidence tržeb přišel z nečekaných míst – ohradily se proti němu i firmy z holdingu Agrofert, například velkopekárna Penam. Ta podle deníku E15 požádala Specializovaný finanční úřad o možnost vyhnout se elektronické evidenci tržeb v reálném čase. Výjimka chtěla pro zhruba čtyři stovky řidičů pekařských vozů. „Požadovat vystavování dokladů po řidičích jde daleko nad rámec jejich kvalifikace a pracovních povinností těchto zaměstnanců. Alternativou by byly významné investice do školení řidičů či přijetí kvalifikovanějších zaměstnanců, což by však významně dopadlo na hospodárnost výkonu činnosti společnosti,“ stojí v žádosti, jejíž text má deník E15 k dispozici. Žádost byla pochopitelně zamítnuta. „Zajímavé ale je, že když podobně argumentovali drobní podnikatelé, byli zastánci systému označováni jako neschopní či něco skrývající,“ podotýká Petr Bajer.

Soukromníci

Zdroj: http://www.soukromnici.cz/cs/novinky/eroze-eet-osekavat-ji-chteji-i-jeji-autori.html

sscr

Komentáře