Starosta Nir Barkat napsal dopis Sobotkovi: Jeruzalém je věčné hlavní město Izraele.

JERUZALÉM/PRAHA – V souvislosti s kauzou školních atlasů, kdy české vládní úřady daly zapravdu palestinskému velvyslanci a doporučili nakladateli opravit hlavní město Izraele z Jeruzaléma na Tel Aviv, adresoval starosta Jeruzaléma Nir Barkat dopis českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V něm českého premiéra ujistil, že Jeruzalém, „srdce a duše židovského národa“, je a zůstane hlavním městem Izraele, a připomněl mu historii pevných vztahů mezi Izraelem a Českou republikou – slavnou židovskou minulost i novodobé dějiny, kdy se náš stát postavil za rodící se Izrael a později byl jednou z prvních zahraničních destinací, kterou navštívil první polistopadový prezident Václav Havel. „Tak jako je Praha hlavním městem ČR, tak je i Jeruzalém věčným hlavním městem Izraele,“ napsal. V závěru dopisu pak českého premiéra pozval, aby Jeruzalém navštívil. „Přijeďte se projít ulicemi, kudy kráčeli králové a proroci a kde byl po dvou tisíciletích tužeb obnoven stát Izrael. Jsem si jist, že Vaše návštěva opět potvrdí dlouholeté přátelství mezi našimi zeměmi a zajistí, že nenávistné a hloupé hlasy nikdy nepovedou k rozvázání pouta spojujícího Českou republiku a Jeruzalém,“ napsal Barkat.

„Po zboření Jeruzaléma učinili Židé z Prahy Jeruzalém Evropy – centrum židovského myšlení, historie a kultury. Praha formovala židovský život a židovští myslitelé, spisovatelé a umělci formovali Prahu,“ napsal Barkat a připomněl také novodobé dějiny: „Když jsme se navrátili do vlasti předků, česká vláda podpořila náš boj za nezávislost a znovuzrození Izraele. Když pak český národ získal nazpět svou svobodu, Izrael byl jednou z prvních zemí, které navštívil prezident Václav Havel. Naše hlavní města reprezentují pevné a neochvějné spojenectví.“

Kauza školních atlasů se objevila na konci srpna, kdy na ni české ministerstvo školství upozornil palestinský velvyslanec v Praze Chalid Alatraš. Ten si stěžoval na to, že nakladatelství Shocard uvádí v mapě jako hlavní město Izraele Jeruzalém. Česká ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) rozhodla, že atlasy s takovýmto údajem mají být zbaveny licence učební pomůcky. Nakladatelství označilo údaj za „nedopatření“ a slíbilo do konce roku vydat atlas nový, kde již bude hlavním městem Izraele Tel Aviv.

České ministerstvo zahraničí poté vydalo ke kauze stanovisko, v němž konstatovalo, že „členské státy Evropské unie, včetně České republiky, spatřují Jeruzalém jako budoucí hlavní město obou států, tj. státu Izrael i budoucího státu Palestina“. Celá věc vyvolala velké pobouření mezi stoupenci Izraele, kteří začali bombardovat vládu e-maily, v nichž požadují odpolitizování výuky a uznání faktů: v Jeruzalémě, který byl ostatně hlavním městem Izraele od samého počátku, tedy dávno před anexí východního Jeruzaléma v roce 1967, totiž sídlí všechny vrcholné politické orgány státu.

Přívrženci Izraele rovněž svolali demonstraci na pražské Václavské náměstí. Tuto středu (7.9.) od 17 hodin se mají pod sochou svatého Václava shromáždit ti, kteří si přejí ponechání Jeruzaléma jako hlavního města v učebních materiálech pro české školáky.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/z-domova/clanek/starosta-nir-barakat-napsal-dopis-sobotkovi-jeruzalem-je-vecne-hlavni-mesto-izraele

jeruzalemzezlata

Komentáře