Střelec z Hebronu Elor Azaria byl odsouzen k 18 měsícům

TEL AVIV – Izraelský voják, který v Hebronu zabil zneškodněného útočníka, si dnes v Tel Avivu vyslechl rozsudek 18 měsíců odnětí svobody. Abd Fatáh al-Šaríf byl 24. března loňského roku po nezdařeném útoku nožem na vojenskou hlídku v Hebronu zneškodněn – ležel na zemi a pravděpodobně umíral. Jeho komplic byl mrtvý. Azaria k němu přišel a střelil ho do hlavy. Vyšetřování zahájilo odvysílání videozáznamu události, natočeného členy lidskoprávní organizace B`Tselem. Izraelský vojenský prokurátor Nadav Weisman žádal minulý týden pro Azariu trest o rozsahu 3 až 5 let vězení. Odsoudil jeho čin, zároveň připustil, že „měl pozadí“. Tým Azariových obhájců, mezi navrhoval „otevřenou detenci“. Soudkyně Maya Hellerová nakonec rozsudek pro izraelské rádio okomentovala, že: „Obviněný poškodil čistotu rukou, která je (pro izraelskou armádu) tak posvátná. Musíme chránit humanitu.“ Osmnáct měsíců se započtením vazby během jedenáctiměsíčního procesu znamená, že Azaria oslaví příští Vysoké svátky doma.

Elor Azaria i jeho rodina přijali rozsudek se zjevnou radostí. Stejně tak se radovali jeho podporovatelé, kteří od minulého jara volají pro zrušení soudu a Azariově úplném osvobození. Podle srpnového průzkumu provedeného Izraelským institutem pro demokracii (Israel Democracy Institute) se 65 % Izraelců domnívá, že soud upírá Azariovi právo na sebeobranu.

Soud provázely od počátku silné emoce. Rodiče při každém stání seděli vedle dvacetiletého Azarii, drželi ho za ruce, objímali a zdůrazňovali jeho postavení „dítěte“. Podporující demonstranti venku ho označovali za člověka trestaného za obranu země i vlastního života. Odpůrci se naopak ptají, kam to izraelská společnost přivedla, když podporuje dobíjení mrtvých a Azaria je podle nich válečný zločinec.

O kompromisní vidění se pokusil vůdce opozice Jicchak „Buži“ Herzog, který Azariu označil za „oběť bezvýchodných diplomatických okolností.” „Vláda, ministr obrany a IDF teď musí pracovat na tom, abychom dalším takovým incidentům předešli,“ dodal Herzog.

elor

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/strelec-z-hebronu-elor-azaria-odsouzen-k-18-mesicum

Komentáře