„Terorismus nikdy nezvítězí,“ vzkázal izraelský prezident Rivlin z návštěvy Indie

BOMBAJ – Památku série teroristických útoků z listopadu 2008 uctil v pondělí 21. listopadu prezident Rivlin spolu s Chennamaneiem Vidyasagerem Raoem, guvernérem státu Maháráštra. Na místě krvavých událostí v hotelu Tádž Mahal položili orchidejové věnce. Před osmi lety provedli pákistánští teroristé sérii deseti útoků. Použili při nich bomby, automatické zbraně a granáty. Zabili přitom 173 lidí a nejméně 208 dalších zranili; řada zraněných si nese celoživotní následky. Jeden z útoků cílil na centrum Chabad Lubavič v Nariman House (též Mumbai Chabad House). Teroristé zde obsadili budovu a zajali několik obyvatel jako rukojmí, včetně dětí. Záchranná akce se změnila v bitvu, při níž zahynul jeden člen komanda – Havaldar Gajender Singh Bisht – oba pachatelé a šest rukojmích. Mezi zavražděnými byl i chabadnický šaliach rabín Gavriel Holtzberg a jeho žena Rivka, tehdy v šestém měsíci těhotenství. Právě prohloubení spolupráce v oblasti boje proti terorismu je jedním z hlavních témat prezidentovy státní návštěvy v Indii.

„Před osmi lety bylo toto překrásné město zasaženo jedním z nejničivějších, nejkrutějších a nejvražednějších teroristických útoků, jaké jsme zažili. Indický lid bohužel, podobně jako Izraelci, zná velmi dobře realitu moderního, globálního terorismu,“ prohlásil prezident.

Po ceremonii odjel do centra Chabadu, kde se setkal s Mošem Holtzbergem, synem zavražděného páru, jehož v osudný den zachránila duchapřítomnost jeho chůvy Sandry Samuelové. „Když vás zde vidím, tanou mně na mysli slova Am Jisrael chaj (lid Izraele žije),“ řekl Rivlin pozůstalým, kteří se na místě tragédie rozhodli vytrvat a provozovat centrum dále. „Společně a jasně zde prohlašujeme, že terorismus nikdy nezvítězí,“ vzkázal Rivlin. „Naše hodnoty demokracie a svobody jsou silnější a my je budeme ze všech sil chránit. Indie a Izrael stojí v tomto boji při sobě. Je to naše povinnost vůči obětem a zároveň dědictví, které zanecháme příštím generacím.“

Právě prohloubení spolupráce v oblasti boje proti terorismu je jedním z hlavních témat prezidentovy návštěvy. Důležitá je však i spolupráce v oblasti zemědělství (předávání izraelských zkušeností a technologií v oblasti vodohospodářství) a obchodu. Spolupráce mezi Izraelem a Indií se rozvijí od roku 2014, kdy byl premiérem zvolen Narenda Modi.

Prezident Izraele Reuven Rivlin s chotí Nechamou navštívili Tádž Mahal

d0054626eb9a5ebb43b91a7d40b52396

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/terorismus-nikdy-nezvitezi-vzkazal-izraelsky-prezident-rivlin-z-navstevy-indie

Komentáře