Teroristických útoků podle Šin Bet v červnu ubylo, počet obětí na životech se však zvýšil

JERUZALÉM – Od loňského října, kdy vypukla nebývale intenzivní vlna teroristických útoků noži, auty a střelnými zbraněmi proti izraelským vojákům i civilistům, počet útoků neustále klesá a v posledních dvou měsících se drží okolo stovky. Červen byl však současně s pěti mrtvými měsícem s nejvyšším počtem obětí teroru od ledna letošního roku – do statistiky se promítla střelba v restauraci na Sarona Market a také vražda třináctileté spící dívky v osadě Kirjat Arba. Poslední útok střelnou zraní se odehrál v sobotu večer nedaleko osady Mecad na Západním břehu a středně těžká zranění při něm utrpěl jeden muž. O den dříve najelo do armádního vozidla osobní auto řízené palestinským řidičem a lehce zranilo tři vojáky, u útoku byl později potvrzen teroristický motiv.

V červnu došlo podle statistik izraelské tajné služby Šin Bet ke 103 teroristickým útokům, což je číslo výrazně nižší ve srovnání s říjnem minulého roku, kdy vlna útoků kulminovala. Služba Šin Bet tehdy zaznamenala 620 útoků během jediného měsíce. O měsíc dříve, v září 2015, došlo podle Šin Bet k 223 útokům. Konec loňského roku byl rovněž neklidný s 326 zaznamenanými útoky v listopadu a 246 v prosinci.

Pokles počtu teroristických útoků pokračoval i v roce 2016, i když stále docházelo v průměru ke čtyřem až pěti útokům denně. V lednu hovoří Šin Bet o 169 útocích, v únoru jich bylo 155 a v březnu 123. V posledních dvou měsících pak bylo zaznamenáno 101 útoků za květen a 103 za červen, což je nejméně od loňského března.

Pět mrtvých – čtyři při střeleckém útoku v telavivské restauraci na Sarona Market a jedna ve spánku ubodaná za červen třináctiletá dívka v Kfar Saba – je však nejvíce od letošního ledna. Dalších jednadvacet lidí bylo při červnových útocích zraněno.

Od loňského října, kdy se vzedmula vlna útoků na Západním břehu v Jeruzalémě i ve zbytku Izraele, zemřelo podle agentury AFP 214 Palestinců, 34 Izraelců a čtyři další osoby jiné národnosti, z USA, Súdánu a Eritreje. Většina Palestinců zahynula při pokusu o teroristický útok, část z nich také při potyčkách s izraelskými ozbrojenými silami či policií.

Naposled byl zraněn Izraelec v sobotu (9.7.) na Západním břehu nedaleko osady Mecad, když kolem jeho auta projelo jiné, v němž seděl palestinský útočník a začal na něj střílet. Muž utrpěl středně těžká poranění a dojel až do osady Efrat, odkud byl převezen do nemocnice v Jeruzalémě. Ve středu (6.7.) byl zaznamenán jiný útok, kdy palestinský řidič naboural do armádního vozu a tři vojáci utrpěli lehčí zranění. Palestinský řidič byl zraněn těžce, přesto všechno nasvědčuje tomu, že se nejednalo o nehodu, nýbrž o záměrný útok.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/teroristickych-utoku-podle-sin-bet-v-cervnu-ubylo-pocet-obeti-na-zivotech-se-vsak-zvysil

hnus

Komentáře