Top 10 country hitů, které roztřásly svět!

1. ISLANDS IN THE STREMKenny Rogers & Dolly Parton

Píseň Islands in the stream napsal Bee Gees v roce 1983 a interpretovali jej americké country legendy Kenny Rogers a Dolly Parton. Jméno dostala podle Hemingwayova románu Ostrovy uprostřed proudu a prvotně byla napsána pro Marvina Gaye ve stylu R & B. Až později byla přepsána do country stylu a Kenny Rogers ji vydal ve svém albu Eyes That See in the Dark (1983) a stal se z toho světový megahit. 

2. COAL MINER´S DAUGHTERLoretta Lynn

Country zpěvačka Loretta Lynn pro sebe v roce 1969 napsala tuto autobiografickou píseň, která částečně líčí její dávné dětství a nostalgicky na něj vzpomíná. Mnozí tento hit považují za největší poklad světové country music a samotná Loretta dostala přezdívku „první žena country music“. Na motivy této písně byl v roce 1980 natočen stejnojmenný film, který byl později oceněn Oscarem za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

3. I BEG YOUR PARDON, I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDENLynn Anderson

Tato píseň byla napsána v roce 1967 Joe Southem a prvně ji zazpíval Billy Joe Royal. Až v roce 1970 si Rose garden zařadila do repertoáru Lynn Andersonová a stal se z ní mezinárodní megahit. Nejvíce oblíbená byla v Austrálii, Canadě, New Zealand, Irsku, Norsku, Velké Británii a Jihoafrické republice.

4. JOLENEDolly Parton

Text a hudbu k písni Jolene si napsala v roce 1973 samotná interpretka – královna světové country music Dolly Parton. Píseň byla zařazena mezi 500 největších světových hitů napříč všemi žánry.

5. ON THE ROAD AGAIN Willie Nelson

Píseň On the road again popisuje život a turné Willieho Nelsona, který je také samotným autorem a interpretem písně. Skladba debutovala v roce 1979 a řadí se mezi největší Nelsonovy hity.

6. GOING OUT LIKE THATReba McEntire

Tato píseň se řadí mezi největší country hity 21. století. Debutovala v roce 2015, text napsal Rhett Akyns, Ben Hayslip, Sellers Jason a produkoval jej Tony Brown. Píseň původně měla být pro country kapelu Love and Theft, ale nakonec se jej zhostila zpěvačka Reba McEntire.

7. BIG RIVER – Johny Cash

Big river je asi nejznámější píseň Johnyho Cashe z roku 1958. Píseň byla po dobu 14 týdnů součástí téměř všech světových hitparád.

8. SMOKE, SMOKE, SMOKETex Williams

Westernová hitovka Smoke, Smoke, Smoke debutovala v roce 1947. Autorem hudby a textu byl samotný interpret Tex Williams. Oproti jiným country hitům je tento přespříliš rytmický a je na hranici s bluesovým stylem.

9. STAND BY YOUR MANTammy Winette

Tato píseň se považuje za největší hit Tammy Winette. Autorkou písně je jak samotná interpretka, tak i producent Billy Sherill. Hitovka Stand by your man byla vydána v roce 1968 a dodnes je mnohými řazena jako jednička největších hitů country music.

10. THE TENNESSEE WALTZPatti Page

Jedna z největších a nejstarších klasik country music. Byla napsána v roce 1946 Redem Stewartem a úspěchu se dočkala v roce 1950, když ji do svého repertoáru zařadila Patti Page. Píseň je velmi lyrická a popisuje povahové rysy člověka.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře