Trapasy pořadatelů na Terezínské tryzně 2016

Dne 15.5. jsem byl v Terezíně na vzpomínkové akci holocaustu a zažil jsem tam pěkné trapasy od pořadatelů.

Prostor, kde probíhala celá ceremonie se dělil na 2 oddělená místa – pro turisty a pro V.I.P. Dost mne zklamalo, že značná část odbojářů a lidí, co přežili holocaust, stála mezi turisty a nikoliv mezi V.I.P. Je sice pěkné, že se v prostoru pro V.I.P. procházel pan Babiš, nebo vysedávala ombudsmanka Šabatová, či na každého mrkal hejtman Bubeníček, nebo se do toho prostoru cpal kdejaký zastupitel Kotěhulek a hrál si na důležitého. Ale je dost trapné, že lidé, kteří riskovali vlastní životy za naší svobodu a přežili holocaust nepatří do V.I.P. skupiny a jsou jen mezi turisty a pomalu díky frontě nevidí na ceremonii. Ještě trapnější je, že se s ochrankou hádají zastupitelé různých měst a krajů, že patří mezi V.I.P. – že byli zvoleni lidmi a mají právo být ve V.I.P. prostoru.

Dalším trapasem byly projevy – nemluvil tam ani jeden odbojář a ani jeden člověk, který přežil holocaust !a bylo jich tam dost!. Místo toho tam „řečnil“ kdejaký papaláš a buď do toho tahal uprchlickou krizi nebo říkal obecně známé věci, které zná většina žáků základních škol. Jediný skvělý projev měl zemský rabín Sidon, který mluvil otevřeně a nehrál si na mistra světa.

Poslední trapas byl, když jsem se bavil s jedním odbojářem a ochranka nám řekla, že musíme kus dál, že budou procházet „významní lidé“. Nevím jestli je významnější ombudsmanka Šabatová, která sedí celé dny v kanceláři, nebo odbojář, který za naší svobodu riskoval vlastní život…

Ondřej Syrový

WP_20160515_10_12_59_Pro

Terezínská tryzna 2016

ppp

Se skutečnými V.I.P hosty a odbojáři – plukovníkem Emilem Šnebergem, který se již ve svých 14 letech aktivně podílel na Pražském povstání. 

Komentáře